Karrot Kommando - agencja koncertowo-wydawnicza

agencja koncertowo-wydawnicza

ikonaPreferencje ikonaZaloguj się ikonaZałóż konto

 

Nowy klip i premiera najnowszego albumu R.U.T.A. na widowisku Stańko+

dodano dnia: 07.08.2012 Wt.

Informacje:

Wyjątkowo dużo dzieje się w obozie R.U.T.A. Poniżej informujemy Was, ze szczegółami o najnowszej płycie zespołu, o nowym, niezwykle dramatycznym teledysku oraz zapraszamy na wyjątkowy koncert - R.U.T.A. wraz z ogromną sekcją Power Of The Horns Brass Ensemble wystąpi na jubileuszu 70-lecia Tomasza Stanki, z takimi gwiazdami jak Quincy Jones, czy Chaka Khan.

Mamy przyjemność zaprezentować klip autorstwa Łukasza M. Rusinka, znakomitego opolskiego rysownika, do utworu "Ius primae noctis - Prawo pierwszej nocy" z albumu "Na Uschod. Wolność albo śmierć" kolektywu R.U.T.A.

Utwór "Ius primae noctis - Prawo pierwszej nocy" to mariaż dwóch polskich pieśni ludowych oraz tradycyjnej pieśni białoruskiej, będących świadectwem haniebnego "obyczaju" nadużyć seksualnych, jakich dopuszczała się szlachta i duchowieństwo wobec przedstawicieli warstwy chłopskiej.

- Łukasz Rusinek stworzył jedno z najciekawszych dzieł w swojej karierze, piękne i poruszające. To niemal epicka fabuła. - mówi Szaja Bisurman, czyli Maciej Szajkowski, lider i pomysłodawca R.U.T.A. - Okrutne gwałty i przemoc seksualna możnowładców wobec przedstawicieli niższych stanów, to temat permanentnie pomijany w martyrologiczno-narodowym obrazie dawnych wieków kreowanym w popkulturowo-historycznym dyskursie. A tzw. "prawo pierwszej nocy" funkcjonowało nie tylko w średniowiecznej Francji czy Italii, ale i w nowożytnej Polsce. - dodaje Szajkowski.

11. sierpnia ukaże się nowa płyta R.U.T.A. Album "Na uschod. Wolność albo śmierć." to 13 kompozycji, opartych na ludowych pieśniach sprzeciwu wobec feudalnego systemu zniewolenia z terenów dzisiejszej Białorusi, Polski, Ukrainy i Rosji, w których obok głosów legend polskiego punk-rocka: Pawła "Gumy" Gumoli [Moskwa] i Roberta "Robala" Matery [Dezerter], usłyszymy także niezwykłych gości: wybitną białoruską wokalistkę młodego pokolenia Nastę Niakrasavą, specjalizujący się w muzyce tradycyjnej środkowej Ukrainy kijowski zespół Hulajgorod oraz węgierskie szamanki z HaLuna Music Group.

Za oprawę muzyczną projektu odpowiada doborowa kompania muzyków folkowych, pod batutą kapelmistrza Kamila "Ronina" Rogińskiego, z najważniejszych dla tego nurtu grup w Polsce, takich jak: Kapela ze Wsi Warszawa, Orkiestra RIVENDELL, Klezmafour, Mosaic, Chłopcy Kontra Basia, Czessband.

Projekt wsparli wybitni intelektualiści: francuski historyk prof. Daniel Beauvois, białoruska opozycjonistka "Sania'", historyk i pisarz Stanisław Łubieński oraz poeta Jacek Podsiadło, kierownik literacki nowego albumu, których eseje znajdują się w 120-stronicowej książeczce dołączonej do płyty. Projekt graficzny opracował Paweł Sky, a jedną z ilustracji specjalnie dla RUTY wykonał Hubert Czajkowski, wybitny artysta-plastyk.

Okładka albumu: https://karrot.pl/zrzut/okladki/ruta-na-uschod.jpg

- R.U.T.A. tą płytą zapełnia kolejną z białych kart, jakie mamy w narodowej świadomości, o naszych wschodnich sąsiadach i o wielowiekowej niewoli, opresjach społeczno-polityczno-religijnych. - zaznacza Szajkowski. - Widzimy jak nadal pokutują stereotypy i jak niewiele Polacy wiedzą o sąsiadach ze Wschodu. Megalomania miesza się z roszczeniami, budzą się upiory nacjonalizmów, a jednocześnie społeczeństwa Białorusi, Rosji i Ukrainy zmagają się ze zniewoleniem nowych/starych reżimów. Muzyka niech będzie oddechem wolności, sprzeciwem wobec zniewolenia i, choćby w symbolicznym wymiarze, pojednaniem naszych słowiańskich narodów - mówi Szaja.

Także 11. sierpnia, na odbywającym się w Gdańsku festiwalu Solidarity Of Arts, R.U.T.A. uświetni, podwójny jubileusz: 70. urodziny i 50-lecie pracy artystycznej ikony polskiego i światowego jazzu Tomasza Stańki. W ramach rozpoczynającego się o 20:30 widowiska Stańko+, zespół zaprezentuje się w unikatowej odsłonie jako R.U.T.A. Beat.

- Bunt, wyzwolenie, sprzeciw wobec obowiązujących schematów myślenia i działania, to motywy ponadczasowe. Zawsze inspirowała nas twórczość poetów beat-generation, którzy mieli zasadniczy wpływ na kontrkulturę. Ich idee były ważnych punktem odniesienia dla kolejnych ruchów sprzeciwu i odnowy społecznej. Sięgamy także do twórczości rodzimych "poetów wyklętych", m.in. Rafała Wojaczka i Jacka Podsiadło - mówi Szajkowski - Do udziału w koncercie zaprosiliśmy również jazzmanów z Power of the Horns - Brass Ensemble pod wodzą Piotra "Damasa" Damasiewicza, którzy baterią instrumentów dętych dopełnią dźwiękową kanonadę RUTY. - zapowiada Bisurman.

Płytę "Na Uschod. Wolność albo śmierć" można już zamawiać pod adresem: https://karrot.pl/nauschod

Teledysk do utworu "Ius primae noctis - Prawo pierwszej nocy" do zobaczenia pod adresem https://karrot.pl/ipn

Zobacz również:
Filmy aktualności:

Nowości wcześniejsze:

Dzięki Juniora Stressa - Premiera na festiwalu w Ostródzie!

dodano dnia: 06.08.2012 Pn.

Jeśli nie będziecie w tym roku na ORF, by osobiście zakupić płytę i zdobyć autograf młodego Stressa, Karrot Kommando ma dla was plan awaryjny.

Nowy teledysk zespołu Frozen Bird - Lullaby

dodano dnia: 03.08.2012 Pt.

Zapraszamy w oniryczną podróż wraz z Frozen Birdem. Bąsniowy klip do piosenki "Lullaby" przygotowali Kuba Łabniewski oraz Kuba Kossak.

Karrot Kommando na Przystanku Woodstock

dodano dnia: 02.08.2012 Cz.

Dziś w Kosztrzynie na Odrą rozpoczyna się XVIII Przystanek Woodstock - największy festiwal na wolnym powietrzu w Europie.

Pierwszy klip z nadchodzącej płyty R.U.T.Y. "Na uschod"

dodano dnia: 20.07.2012 Pt.

Po spektakularnym debiucie autorskiego projektu Maćka Szajkowskiego, płycie "GORE - Pieśni buntu i niedoli XVI - XX wieku", R.U.T.A. powraca z nowym wydawnictwem!

Klip ze zbliżającego się nowego albumu Juniora Stressa

dodano dnia: 17.07.2012 Wt.

Za niecały miesiąc, podczas Ostróda Reggae Festival odbędzie się premiera długo oczekiwanego drugiego albumu Juniora Stressa.

 
ikonaikonaikonaikonaikonaikonaikonaikonaikona© 2008-2009 by Karrot Kommando.
 
Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt.
Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.
ikona Rozumiem