Karrot Kommando - agencja koncertowo-wydawnicza

agencja koncertowo-wydawnicza

ikonaPreferencje ikonaZaloguj się ikonaZałóż konto

 

Podsumowanie jubileuszowego roku i plany na 2016

dodano dnia: 11.02.2016 Cz.

Informacje:

Kolejny rok za nami. Był to rok, w którym obchodziliśmy dziesięciolecie oficjalnego istnienia naszego wydawnictwa i w którym nasz muzyczny guru, Rafał Księżyk, napisał o nas jako o "najlepszej polskiej wytwórni niezależnej".

W 2015 roku wydaliśmy na świat dziewięć płyt. Obok nowych - także specjalne, poszerzone reedycje płyt Kapeli ze Wsi Warszawa i Świetlików (w minionym roku były to odpowiednio: "Wiosna Ludu" oraz "Ogród koncentracyjny" na CD i LP).

Jak co roku nie zawiódł nas Pablopavo. Zaczął rok płytą "Inity", nagraną w towarzystwie Diega i Krzaka, wskrzeszając na poważnie do życia Zjednoczenie Sound System.

Pod koniec roku za to ukazała się świetnie przyjęta płyta "WIR" tria Pablopavo / Iwanek / Praczas. Aby zrealizować pierwszy klip do płyty, naczelna reżyserka Karrot Kommando - Ada Kornecka - zabrała zespół aż na norweskie Lofoty.

Reedycja pierwszej solowej płyty Pablopavo, czyli "Telehon" doczekała się wydania winylowego z dodatkowym niepublikowanym numerem do tekstu Pawła Dunina-Wąsowicza.

Najbardziej oczekiwanym wydawnictwem 2015 roku był niewątpliwie nowy album Kapeli ze Wsi Warszawa "Święto Słońca". Mnogość muzycznych tematów, liczni goście (w tym gwiazdy jak Kayhan Kalhor czy Mercedes Peon), piękne aranżacje i wyjątkowo dopracowany miks autorstwa Studio As One sprawiły, że recenzenci nie nadążali z pochwałami. Zagraniczna edycja płyty ukaże się w 2016 roku nakładem Harmonia Mundi / PIAS. Teledysk do płyty znalazł się w oficjalnej selekcji zeszłorocznego Camerimage:

We współpracy z Polskim Radiem wydaliśmy w tym roku najbardziej korzenną płytę w historii Karrot Kommando. Mowa tu o niebywałej rodzinnej grupie Kapela Maliszów i ich debiucie "Mazurki Niepojęte". O Kapeli Maliszów cały czas głośno w mediach krajowych i zagranicznych. Prestiżowa lista Transglobal World Music Chart sklasyfikowała wspomniane wydawnictwo na 15. miejscu wśród najlepszych płyt na świecie w roku 2015, a najważniejszy magazyn muzyki etnicznej - Songlines - nominował zespół w kategorii "Best group" do swych nagród Songlines Music Awards. Kapelę Maliszów w ich rodzinnych stronach można zobaczyć w klipie "Zielona Lipka":

W poszukiwaniu korzeni, w podróż śladami Oskara Kolberga, znanego etnologa i badacza kultury ludowej, udały się również Helena Matuszewska i Marta Sołek, tworzące grupę Infidelis. Powstał album "Projekt.Kolberg", na który złożyła się płyta z muzyką - "Etnogramy" - oraz DVD zawierające piękną animację wykonaną techniką poklatkową - "Kolekcjoner". Autorami etiudy jest duet Kamili i Mirka Sosnowskich. Kto o dziewczętach jeszcze nie słyszał, niechaj zerknie, jak radzą sobie na próbie:

Przy wsparciu swoich fanów drugi album nagrał Earl Jacob. "Czuły Rambo" to zwrot o 180 stopni od poprzedniej płyty artysty. Album nowoczesny i dojrzały. Klip w przygotowaniu.

W 2011 roku, gdy w zespole Vavamuffin zmieniał się klawiszowiec, nikt jeszcze nie mógł przypuszczać jak bardzo wpłynie to na dźwięki ukazujące się pod marką Karrot Kommando. Patryk Kraśniewski,- bo o nim mowa, zadomowił się u nas na dobre. Z początku tylko jako muzyk Spokoarmii (grupy towarzyszącej niegdyś Marice), potem jako stały muzyk Vavamuffin i innych zespołów. W 2015 roku Patryk zaskoczył wygraną w konkursie na "Jazzowy debiut fonograficzny" organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca, w wyniku której udało się wydać płytę "Less is bless" Patryk Kraśniewski Trio. Już za chwilę kolejna zupełnie inna stylistycznie płyta z udziałem Patryka - będzie to debiut nowej formacji Maćka Szajkowskiego, LELEK.

Do grona artystów Karrot Kommando dołączyła Karolina Czarnecka. Wszechstronność działań artystycznych Karoliny przypomina trochę mnogość kierunków, w które zmierza Karrot Kommando. Od razu się dogadaliśmy. Karolina, poza solową karierą muzyczną, którą rozpoczęła niemalże niechcący niesamowitym wykonaniem "Hera Koka Hasz" podczas wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej, jest przede wszystkim aktorką. Warszawska publiczność zna ją doskonale z trupy "Pożar w Burdelu" - niezwykłej propozycji teatralnej, nawiązującej do dawnych czasów, gdy słowo "kabaret" oznaczało coś zupełnie innego niż to, co możemy ujrzeć dziś w telewizji. W 2015 roku ukazał się utwór Karoliny nagrany z ekipą Vshoodu wraz z towarzyszącym mu świetnym klipem autorstwa samego Tomka Bagińskiego

Wracając do "Pożaru w Burdelu". Rozpoczęliśmy wspólny cykl wydawniczy. Będziemy na bieżąco prezentować Wam piosenki z kolejnych spektakli naszej ulubionej trupy. Póki co wyszły dwie płyty: "Dziewczyna z Marszu Niepodległości" oraz "Burdelszopka 2015 - Rzeź niewiniątek".

W minionym roku powstał również kolejny klip grupy Duberman. W poszukiwaniu krajobrazów i... drogi, zespół dotarł aż na granicę Gruzji i Azerbejdżanu, gdzie udało mu się poznać niezwykłego człowieka. Bohaterem ostatniego klipu grupy Duberman jest Goran i jego wielbłądzica Tchini. Nikt inny nie pasowałby lepiej do piosenki "Where is my road" W ten sposób powstał, naszym zdaniem, jeden z lepszych klipów w historii Karrot Kommando:

I na koniec podsumowania klipowego jeszcze jedno dzieło. Bardzo pracochłonne i bardzo przemyślane: klip do piosenki Juniora Stressa "Ile jeszcze w Tobie jest sił" autorstwa Bogny Warszawy:

Podsumowaniem obchodów dziesięciolecia były dwa niezapomniane koncerty urodzinowe - w warszawskiej "Fabryce Trzciny" i we wrocławskim "Starym Klasztorze". W obydwu koncertach wystąpili najznamienitsi artyści i zespoły związane z Karrot Kommando. Dziękujemy za przybycie. Cieszymy się, że jesteście z nami i wspieracie nasze działania.

Przedstawiciele Karrot Kommando byli obecni na tak prestiżowych międzynarodowych konferencjach i targach muzycznych, jak World Music Expo WOMEX w Budapeszcie, Babel Med Music w Marsylii, Folk Alliance International w Kansas City oraz JazzAhead w Bremie, a w kraju na m.in.: Kongresie Managerów Kultury w Katowicach, showcase’ie Sounds Like Poland w Warszawie oraz Europejskich Targach Muzycznych Co Jest Grane.

PLANY NA 2016

2016 będzie rokiem, w którym w końcu wydamy książkę - i to nie jedną. Nasz debiut to długo zapowiadany album o dziesięciu latach Karrot Kommando z wyborem zdjęć Bartka Murackiego, komentarzem Pablopavo oraz z DVD z koncertu Karrot Kommando Karambol, który odbył się pod koniec 2014 roku w Krakowie.

Fragment wspólnego występu Kapeli ze Wsi Warszawa i Świetlików:

Drugą książką będzie wydany wraz z Kulturą Gniewu komiks o Pablopavo, o którym w szczegółach poinformujemy już wkrótce.

Rok 2016 zapowiada się obficie również jeśli chodzi o wydawnictwa muzyczne. Jeszcze w lutym światło dzienne ujrzy rewelacyjny album Klezmafour z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Szczecińskiej.

Sama Filharmonia nie tylko posiada piękny, obsypany nagrodami budynek, ale jest też przykładem sprawnego, nowoczesnego zarządzania taką instytucją, stawiającą sobie ambitne i nietypowe cele artystyczne. Do wspomnianej płyty ukazały się już dwa klipy. Przebojowy "Evet evet":

oraz tajemniczy i melancholijny, nakręcony na odległej, włoskiej wyspie przez Adę Kornecką, "Stations":

Chwilę później ukaże się płyta dzielnego Marszałka i Koni - "Konie", zaraz potem nowy, niezwykle ciekawy album "Meridian 68." grupy Dagadana, który będzie miał również swoją premierę w Chinach.

W marcu w końcu usłyszymy nowe piosenki Żywiołaka. EPka "Muzyka psychoaktywnego Stolema" idealnie wprowadzi słuchaczy w klimat płyty długogrającej, nad którą obecnie trwają intensywne prace.

Do gry wraca też Paprika Korps. Po pięciu latach od ostatniej płyty grupa wyda album "Homemade Babylon", po czym od razu ruszy w trasę. Najpierw po Finlandii, potem po Polsce i innych krajach. W ramach ciekawostki: koncert, który Paprika Korps zagrała na święta w swoim rodzinnym mieście, był osiemsetnym koncertem grupy (!!).

W marcu zapoznamy was również z nowym projektem Maćka Szajkowskiego. Wspominając poruszenie jakie wywołała R.U.T.A. swoimi trzema albumami, jesteśmy przekonani, że i teraz będzie podobnie. Grupa nazywa się LELEK,skupia wybitnych muzyków i zwraca uwagę na to, jak mało wiemy o odległej historii naszego kraju, o dawnych wierzeniach i obyczajach jego mieszkańców.

W 2016 roku znowu uśmiechniemy się do Stolicy. Ciężko powiedzieć dlaczego płyty Kapeli ze Wsi Warszawa i Pablopavo wydaje firma z Opolszczyzny, ale tak właśnie jest i wcale nie chcemy tego zmieniać - wręcz przeciwnie! W pierwszej kolejności przedstawimy Wam rewelacyjnie zrealizowaną płytę uznanego już Czessbandu, a kilkanaście tygodni później, debiutancki album Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

Jesienią 2016 roku ukaże się nowa płyta Karoliny Czarneckiej, a na koniec najważniejsze - nowy album na październik zapowiedziała legendarna grupa Vavamuffin!

Nowości wcześniejsze:

Klezmafour i Filharmonia - nowy klip do utworu Stations 9 & 10

dodano dnia: 03.02.2016 śr.

13 lutego ukaże się nowy album zespołu Klezmafour - jest to płyta szczególna, bo nagrana z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, która jest jednocześnie jej współwydawcą.

DAGADANA - Szaleńcy na 68. południku

dodano dnia: 29.01.2016 Pt.

DAGADANA powraca z czwartym albumem! "Meridian 68" to najbardziej folkowa z dotychczasowych płyt zespołu. Na polskim rynku pojawi się w lutym, a w październiku dotrze także do... Chin!

Wspieramy Pio Szorstkien na polakpotrafi.pl

dodano dnia: 28.01.2016 Cz.

Tomasz Radziszewski - gitarzysta Świetlików i Trupy Wertera Utrata - założył ze swoim kolegą, Piotrem Korsuniem duet Pio Szorstkien. Panowie nagrali album "Signum" i walczą teraz o możliwość wydania go.

Sukcesy Kapeli Maliszów i głosowanie w Songlines Music Awards

dodano dnia: 26.01.2016 Wt.

Kapela Maliszów to jedyny nominowany zespół z Polski, walczący w kategorii "Best Group" z takimi tuzami jak Sanghoy Blues, Punch Brothers czy Niyaz.

Żywiołak powraca - Idziemy z kanią

dodano dnia: 25.01.2016 Pn.

Piosenka "Idziemy z Kanią" opowiada o dawnym kaszubskim obrzędzie ścinania kani, który w niektórych regionach praktykowany jest do dzisiaj

 
ikonaikonaikonaikonaikonaikonaikonaikonaikona© 2008-2009 by Karrot Kommando.
 
Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt.
Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.
ikona Rozumiem