Karrot Kommando - agencja koncertowo-wydawnicza

agencja koncertowo-wydawnicza

ikonaPreferencje ikonaZaloguj się ikonaZałóż konto

 

“Po swojomu” - debiut grupy Hajda Banda / Гайда Банда!

dodano dnia: 13.04.2022 śr.

Informacje:

Hajda Banda / Гайда Банда to polsko-białoruski zespół wykonujący dawne tańce i pieśni z Podlasia i zachodniej Białorusi. Grupa właśnie zasiliła szeregi Karrot Kommando i prezentuje swoją debiutancką EP - “Po swojomu”.

Płyta ukazała się w wersji cyfrowej i jest dostępna w serwisach streamingowych oraz do kupienia w mp3/flac na naszej stronie.

“Wykonujemy dawną muzykę z obu stron Puszczy Białowieskiej - oberki, polki, walczyki i pieśni. Brzmienie zespołu oparte jest o ludowe, regionalne instrumenty takie jak skrzypce, cymbały, bęben obręczowy i harmonia trzyrzędowa.” - mówi założycielka zespołu, Daria Butskaya. “Chociaż gramy melodie tradycyjne, pochodzące z nagrań dawnych mistrzyń i mistrzów takich jak Wiera Grygoruk, S. V. Malenczyk czy S. Rosa, to zależało mi na tym by uzyskać oryginalne brzmienie. Stąd duży jak na muzykę ludową skład, stąd nasze własne aranżacje. Nazwa pierwszej EP to ukłon w stronę języka podlaskiego, mowy “po swojomu”. I nasz hołd dla kultury, przechodzących bardzo trudne chwile, mieszkańców polsko-białoruskiego pogranicza” - dodaje.

Grupę Hajda Banda współtworzą, mieszkający na co dzień w Warszawie, Bielsku Podlaskim i Krakowie, muzycy takich zespołów jak R.U.T.A., Krzikopa, Żemerwa, Pokrzyk czy Orkiestra Taneczna Bonanza. Jak doszło do powstania grupy? “Wszystko zaczęło się w 2021 roku. W ramach przyznawanego artystom z Ukrainy i Białorusi przez Narodowe Centrum Kultury stypendium “Gaude Polonia” wyjechałam na kilkumiesięczne badania terenowe na Podlasie. Odwiedziłam kilkunastu wykonawców najstarszego pokolenia, muzykantów i śpiewaczki. Udało mi się wzbogacić moją kolekcję nagrań archiwalnych o materiały z Polski i Białorusi. Ukazał mi się w pełni obraz niezwykłej kultury pogranicza, a pięknych melodii i ciekawych tekstów było tyle, że doszłam do wniosku, że to nie może pójść do szuflady i że trzeba powołać do życia zespół.”

Hajda Banda / Гайда Банда prowadzi zbiórkę środków na wydanie debiutanckiej płyty długogrającej - można ją wesprzeć na stronie https://zrzutka.pl/hajdabanda. Oprócz płyty, darczyńcy mogą otrzymać między innymi haftowane podlaskie koszule czy wziąć udział w warsztatach języka podlaskiego.

Nagrania na EP “Po swojomu” zrealizowano we wnętrzu Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach w Bielsku Podlaskim w dniach 31.10-01.11. 2021 roku. Nagrania zrealizował i zmiksował Filip Wolski. Za mastering odpowiadają Mariusz Dziurawiec i Jarosław Smak ze Studia AS One w Warszawie. Haft HAJDA BANDA na lnianej koszuli ze stójką zaprojektowała i wyszyła Ula Szymankiewicz. Okładkowe zdjęcie wykonała Danuta Naugolnyk/Baba Foto.

EP “Po swojomu” nagrano w składzie:

Daria Butskaya - skrzypce

Nika Jurczuk - skrzypce, śpiew

Mateusz Dobrowolski - bęben obręczowy

Paweł Iwan - cymbały

Kuba Zimończyk - harmonia trzyrzędowa

Zobacz również:

Nowości wcześniejsze:

Pablopavo i Ludziki z nowym klipem i płytą!

dodano dnia: 30.03.2022 śr.

"Prowadzimy czynności" to pierwszy klip z albumu "Mozaika".

Night & The Light. Rusza preorder płyty zespołu Immanuel!

dodano dnia: 22.02.2022 Wt.

Długo oczekiwany album warszawskiego zespołu już w cyfrze a za chwilę na CD!

Przeczytaj nową płytę Pablopavo, zanim jej wysłuchasz.

dodano dnia: 10.02.2022 Cz.

Album "Mozaika" już 30 marca 2022!

Mogło być gorzej.

dodano dnia: 14.01.2022 Pt.

Podsumowanie 2021 w Karrot Kommando

Żywiołak z kolejną wiedźmińską melodią!

dodano dnia: 04.01.2022 Wt.

Commanding the Fury - zespół interpretuje jeden z muzycznych motywów pochodzących z The Witcher 3: Wild Hunt

 
ikonaikonaikonaikonaikonaikonaikonaikonaikona© 2008-2009 by Karrot Kommando.
 
Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt.
Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.
ikona Rozumiem