KARROT KOMMANDO

agencja koncertowo-wydawnicza

ikonaPreferencje ikonaZaloguj się ikonaZałóż konto

 

Babadag

gatunek: folk, alternatywa

kraj: Polska/Litwa

Informacje:

BABADAG to autorska formacja Oli Bilińskiej, w której eksperymentuje z interesującymi ją wątkami i warstwami muzyki tradycyjnej, nadając im formy i brzmienia często zupełnie z tradycją nie kojarzone. Efekt to muzyka, którą autorka lubi nazywać „organiczną“ – piosenki podskórnie podszyte tradycją - gdzie stare zrasta się z nowym, wyrastające z doświadczenia przebywania w naturze, z prób jej zrozumienia.

W 2012 roku nakładem wytwórni Lado ABC ukazała się pierwsza płyta BABADAG, w składzie owianym już swego rodzaju legendą: Ola Bilińska, Szymon Tarkowski (Pustki, Płyny) Hubert Zemler (perkusyjne płyty solo, SzaZaZe, Slalom) i Maciej Cieślak (Ścianka), który także miksował i współprodukował materiał.

W 2018 roku BABADAG powraca – w nowym składzie – nieco zaskakującym, i nieco oszałamiającym swym rozmachem: Ola Bilińska zaprosiła do współpracy trzech muzyków z Warszawy oraz trzy niewiasty-wokalistki z Wilna. „Korpus“ wileński stanowią trzy siostry Kriščiūnaitė: Lauksmina, Raminta i Dominyka, wokalistki związane z litewską sceną muzyki tradycyjnej, zaś warszawską część zespołu – trzech uznanych muzyków polskiej sceny alternatywnej: Hubert Zemler, Sebastian Witkowski i Igor Nikiforow. W połowie drogi między nimi - Ola Bilińska, która na co dzień mieszka na Suwalszczyźnie, kilka kilometrów od litewskiej granicy.

Skąd pomysł zaproszenia tych, a nie innych muzyków? Liderka, zafascynowana bliskością geograficzną i innością kulturową Litwy oraz nieco egzotycznym pięknem brzmienia litewskiego języka, tym razem wzięła na warsztat sutartinės – stare litewskie kanony o niezwykle ciekawej strukturze. Struktury te wykorzystała jako jedną z warstw swoich piosenek, do starych melodii dopisując nowe teksty, po polsku i po angielsku, do tradycyjnych zwrotek – nowe refreny, do linii wokalnych – instrumentalne aranże. Siostry Kriščiūnaitė dbają o merytorykę - odpowiednie wykonanie i wplecenie sutartinės w nową całość, warszawskie chłopaki zaś nurzają wijące się sploty starych i nowych melodii w apetycznym sosie swego współczesnego instrumentarium: perkusji, balafonu, metalofonu, gitary elektrycznej oraz klasycznego Rolanda Juno. Liderka spaja to wszystko swoim głosem, snującym opowieści zaczerpnięte z polskiej i litewskiej mitologii, dorzucając do tego solidną porcję elektronicznej psychodelii.

Utwory na płycie ŠULINYS // ŹRÓDŁO to wynik tęsknoty za obecnością baśni i mitu w codziennej, otaczającej nas rzeczywistości to muzyczna materializacja potrzeby bycia częścią tradycji i częścią przyrody, oraz podskórnego uczucia, że natura nie jest tym, czym się wydaje – do czego próbuje ją sprowadzić i oswoić człowiek współczesny to prastara, pierwotna, funkcjonująca wciąż równolegle do tworzonej przez ludzi kultury i cywilizacji, manifestacja Absolutu siedliszcze bytów metafizycznych organiczna przestrzeń zawieszona między dobrem a złem, między naszym id i superego. BABADAG w swoich utworach – na pograniczu Polski i Litwy, natury i kultury – próbuje tę tajemnicę zgłębić, po swojemu: muzyką, słowem i energią płynącą ze wspólnego tworzenia.

W lutym 2018 roku zespół nagrał w Studio Polskiego Radia materiał na płytę, której premiera nakładem Karrot Kommando planowana jest na 11 stycznia 2019 roku.

Materiały promocyjne:
nazwa typ rozmiar
ikona fotografia zespołu obraz 62kb
ikona fotografia zespołu (fot. Zofia Analog) obraz 121kb
nazwa typ rozmiar
ikona oferta Babadag dokument 745kb
Filmy dotyczące Babadag:

Babadag - Kania

Camera and image postproduction: Maciej Ryczkowski
Sound mixing and mastering: Sebastian Witkowski @ soundmaking

ikonaikonaikonaikonaikonaikonaikonaikonaikona© 2008-2009 by Karrot Kommando.
 
Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt.
Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.
ikona Rozumiem