InFidelis znaczy NieWierne. Duet tworzą Helena Matuszewska i Marta Sołek - multiinstrumentalistki występujące w wielu składach folkowych, klasycznych, a nawet rockowych czy jazzowych.
We wspólnym projekcie artystki czerpią z tradycji, ale nie są wierne rutynie. Istnieją dla nich tylko dwie świętości: fidel płocka i suka biłgorajska, polskie instrumenty ludowe, na których gra się techniką paznokciową. To one występują w rolach głównych, wzajemnie się przy tym uzupełniając. Mają zupełnie inny temperament i dźwięk. Suka to ogień, rozwrzeszczana nastolatka, a fidel to stateczna dama o aksamitnym głosie. Helena i Marta pozwalają im na surowe brzmienie - wycie, warczenie, sucze skrzypienie, brudy i nieczystości, grając na nich techno, reggae a nawet metal. W ich rękach nowe życie dostają nie tylko instrumenty, ale też melodie ludowe.
To brudna muzyka - nie dotrzymuje wierności żadnemu gatunkowi, stylistyce czy konwencji. Melodie ludowe wywracane są na drugą stronę, przetwarzane, zapętlane w looperze. W jednym utworze potrafi pojawić się kilka motywów z różnych regionów Polski - czasem są najważniejszą częścią utworu, a czasem bywają jedynie tłem.
To nie muzyka korzeni, odgrywana wiernie z didaskaliami badaczy, lecz muzyka koron drzew - punkt wyjścia do własnych poszukiwań.
We wrześniu 2015 ukaże się debiutancka płyta zespołu w podwójnym albumie "Projekt.Kolberg" (CD oraz DVD).
Album zawierać będzie płytę InFidelis "Etnogramy" oraz film animowany Kamili i Mikra Sosnowskich "Kolekcjoner".
Projekt został sfinansowany w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska".