Karrot Kommando - agencja koncertowo-wydawnicza

agencja koncertowo-wydawnicza

ikonaPreferencje ikonaZaloguj się ikonaZałóż konto

 

Izrael

gatunek: reggae

kraj: Polska

koncertów: 6

data/okres: 20.10.2012 - 24.08.2013

Informacje:

Zespół Izrael powstał w marcu 1983 w Warszawie. Został załozony przez znanych juz muzyków polskiego undergroundu muzycznego: Roberta Brylewskiego (Kryzys; Brygada Kryzys) i Pawła Kelnera Rozwadowskiego (Deuter). Robert: "Zespół 12rael był konsekwencją powolnego wygasania Brygady Kryzys. Ostatnie próby Brygady odbywały się w trzyosobowym składzie: Kelner,Tomek Lipiński & ja. Nikt więcej się nie uchował (śmiech). To był koniec 1982 roku, cięzkie czasy. Przejściowym składem był zespół Aurora. Zamiast wokali były zarejestrowane gadki milicjantów z radiowozu i do tego graliśmy muzykę. W pewnym momencie Tomek odłozył gitarę i powiedział , ze rezygnuje, ze więcej nie przyjdzie na próbę..."

Pierwsza płyta zespołu "Biada, biada, biada" nagrana w maju 1983 roku pokazała się jednak dopiero za kilkanaście miesięcy. W roku 1986 zespół zagrał trasę koncertową z legendą reggae Misty in roots, po której z zespołu odszedł Paweł Kelner zastąpiony wkrótce przez Darka Maleo Malejonka (Kultura). Juz z Maleo zespół nagrał swój drugi album "Nabij Faje". Robert: "Płyta jest przebasowana. Nie mieliśmy doświadczenia studyjnego. Wokalom brakowało koncertowej naturalności i uniesienia. A jednak była to zapowiedź nowego kierunku. Stopa zaczął pokazywać swój niebywały talent. Powoli wprowadzaliśmy zasadę, ze kto jest zdolny i czuje się na siłach, moze z nami zagrać. Maleo: "Wcześniej byliśmy przez miesiąc na "Famie" i utrzymywaliśmy się wyłącznie z grania na kongach. To była dla nas podstawowa szkoła w zakresie rytmiki. Ludzie, którzy grali na gitarze, na klawiszach zaczęli przenosić doświadczenia z ulicznego grania na swoje instrumenty. Robert: "Dopiero wtedy zaczęliśmy uzyskiwać specjalizacje. Kiedy przychodził do nas ktoś spoza klanu, dziwił się. To był niemal para­jazz. Stąd się wzięła nasza współpraca z Wojtkiem Konikiewiczem, Alkiem Koreckim, Włodkiem Kiniorskim. Srodowisko jazzowe nas zaakceptowało. To było dziwne kiedy, np. Tomek Stańko nas chwalił, a dziennikarze nabierali wody w usta." Skład zespołu stał się bardzo płynny. Robert: "Na ten czas przypadła równiez silna rotacja osobowa w zespole. Przez 12rael przewinęło się prawie 100 osób, to naprawdę niezły wynik. Skład ustabilizował się dopiero w roku 1989 , podczas naszego wyjazdu do Czechosłowacji...". Robert, Maleo i Vivian tworzyli trzon formacji, która występowała pod nazwą Izrael­Kultura grając materiał obu zespołów. Do stałego składu dołączył tez Piotrek Stopa Zyzelewicz (Kultura, Moskwa) i basista Alik Dziki. W roku 1986 roku zespół umieszcza utwór "Wolność" na legendarnym albumie "Fala" i ukazuje się album "Nabij faje". W nagraniach biorą udział m.in. Sławek Dzu Dzu Wróblewski, Piotr Sam o'hutt Subotkiewicz, pozostając w zespole do końca.

W roku 1987 zespół nagrywa album "Duchowa rewolucja", której pierwsza część ukazuje się w tym samym roku. W jego nagraniu wzięło udział wielu muzyków m.in. Krzysztof Banan Banasik (Armia, Kult), Paweł Szanajca (Kult), Tomasz Budzyński (Armia). W roku 1989 podczas wyjazdu zespołu na koncerty do Czechosłowacji skład grupy stał się stabilny. Tworzyli go Robert, Maleo, Vivian, Stopa, Dzu Dzu (który zastąpił basistę Alika Dzikiego, oddając perkusję Stopie). Robert: "Pojechaliśmy do Czechosłowacji z typowo rewolucyjnym programem ­"Równe prawa", "Wolny naród", "Nikt nie urodził się bez powodu" itp... Texty, które były świetnie odbierane przez Czechów. Rok 1989, tuz przed wielkimi zmianami politycznymi w Czechosłowacji. Dochodziło do scen, ze zołnierze czapki deptali. Właściwie to pierwsze profesjonalne koncerty 12raela. Zachowywaliśmy pełną kontrolę nad tym, co działo się na scenie. Zespół znalazł się na tym miejscu, na którym powinien się znaleźć. Fantastyczne historie... I wydaje mi się, ze to było swoiste preludium do brytyjskiego wyjazdu. Zupełnie nowy Izrael".

Niedługo po powrocie z Czechosłowacji do zespołu dołączył multiinstrumentalista Włodek Kiniorski. Maleo: "Wpadł do nas jak meteor i od razu zrobił wielkie spustoszenie. Musiało minąć trochę czasu zanim połapał się w naszym riffowym graniu. Włodek jest wielkim indywidualistą i muzyka, ktorą robił wcześniej powstawała pod kątem jego charakteru, jego partii solowych. Tutaj musiał wmontować się w pewien organizm. Początkowo były z tym problemy. Łapał za wszystkie instrumenty na raz ­a woził tego całe mnóstwo ­okaryny, saxofony, flety... Miał kłopoty z powrotem do frazy, od której zaczął... Czasami bywało bardzo zabawnie .... Ale Włodek to doskonały muzyk i błyskawicznie pogodził swoje improwizacje z charakterem naszej muzyki. Wniósł świezość, energię, duzo takiej zwykłej radości grania, a jego ­jak on to nazywał ­"propozycje" zawsze były super". W roku 1990 zespół wyjechał do Wielkiej Brytanii na zaproszenie przyjaciela ­Marcina Millera, który załatwił im kilka koncertów i przede wszystkim nagranie albumu w legendarnym Ariwa Studio nalezącym do Mad Professora. Zespół grał w m.in. klubach Marquee, Kingshead i Lamelight. Efektem tej wyprawy był album"1991", jedna z najbardziej niesamowitych polskich płyt. Robert: "Materiał został przygotowany specjalnie na Wyspy. Chłopcy zaczęli przygotowywać go beze mnie, dołączyłem do nich grając na klawiszu "Monopol". I to jego brzmienie daje tej płycie trzeci wymiar. Taki background. To nasze kolejne odkrycie, nasz private treasure (śmiech). Liczyła się tez pomoc Dereka FevriereDa. Załatwił nam studio w Londynie. Chociaz mieliśmy tylko 3 dni na nagranie, biorąc pod uwagę jego umiejętności i poziom sprzętu, zdązyliśmy zrobić niemal wszystko. W Warszawie dograliśmy jedynie jakieś smaczki. Brzmienie tej płyty wyprodukował Derek Fevrier, który jako realizator dźwięku świetnie pokierował pracą w studio. Wycisnął z utworów to, co dało się wycisnąć. Muzyka podpasowała wielu osobom. Ale płyta głównie podobała się właśnie jeśli chodzi o brzmienie. A to juz zasługa Dereka. Najpierw zrobił nam próbne, garazowe nagrania w miejscu, gdzie mieszkaliśmy i dopiero potem weszliśmy do studia Ariwa. Praca nad płytą zajęła zaledwie trzy sesje po 12 godzin".

Po powrocie do kraju Izrael grał koncerty, m.in. w Krakowie, Białymstoku, Warszawie, wspaniały występ w Oświęcimiu, Jarocinie 93', Odjazdach 94'. W roku 1994 ukazuje się koncertowy album "live 93" nagrany podczas koncertów w Krakowie i Białymstoku. Album doskonale oddaje nastrój koncertów grupy. Zespół coraz więcej koncertował, bardzo ciepło przyjmowany na występach, zaczął pracę nad nowym materiałem i w roku 1995 niespodziewanie ogłosił swe rozwiązanie... Robert: "Po prostu zakończyliśmy działalność. To wynikało z moich naturalnych odczuć. Nie miałem podstaw, aby dalej pisać historię, która juz się wypełniła. To nie był zespół stworzony, aby zaistnieć na rynku i sprzedawać płyty. 12rael miał do spełnienia swoją rolę. W takim czasie i w takim kraju. Kontynuowanie tego tylko by zaszkodziło grupie." Ostatni, pozegnalny koncert miał odbyć się 15 maja w warszawskim klubie Remont, nie doszedł jednak do skutku z powodu agresywnego zachowania słuzb porządkowych. W roku 1997 "Gold Rock Studio" Roberta Brylewskiego wydaje płytę "Izrael in dub" z dubowymi wersjami utworów zespołu opracowanymi przez Roberta.

Po 11 latach przerwy zespół IZRAEL spotkał się na Ostróda Reggae Festiwal 2006 pod roboczą nazwą MAGNETOSFERA. Ich powrót na scenę był wynikiem wieloletnich oczekiwań fanów, okazał się wyjątkowym przezyciem dla starych i nowych pokoleń. Zespól postanowił wznowić swoja działalność. Do tej pory zagrali ok. 60 koncertów m.in. 20.08.2006 Ostróda Reggae Festiwal, 08.09.2006r. Gdańsk plaza Brzeźno, 20.10. Warszawa Klub CDQ, 22.10.2006 London (UK) Cargo Club, 26.11.2006 Warszawa Klub Stodoła, 12.12.2006r Gdańsk Stocznia [dla TVP], Festiwale: Reggaeland 2007, Reggae nad Wartą 2007, Jarocin 2007, Winterreggae 2008, London Mass Club 2008, Ostróda 2008, Reggae na Klifie 2008, itd.

W kwietniu 2008r zespół nagrał nowy album "Dza Ludzie" realizowany przez słynnego dubmastera ­MAD PROFESSORA w Studio ARIWA w Londynie. Album ukazał się 07 listopada 2008r nakładem wytwórni Lemon Records.

Najnowsza dubowa płyta: Izrael Meets Mad Professor zrealizowana równiez w Studio ARIWA w Londynie, ukazała się w listopadzie 2010r. Album jest dostępny w Polsce dystrybutor MANUFAKTURA LEGENDA /EMI MUSIC POLAND oraz w Wielkiej Brytanii poprzez ARIWA DISTRIBUTION.

Filmy Izraela:

Izrael gra Kulturę - Żyjemy Razem

Scenariusz i reżyseria: Piotr Vienio Więcławski
Zdjęcia: Piotr Vienio Więcławski i Aleksander Wilk
Areale: Sasha Vouk
Montaż/efekty/koloryzacja: Aleksander Wilk
Kostiumy: Paweł Bajew

Materiały promocyjne:
nazwa typ rozmiar
ikona Rider techniczny dokument 173kb
ikona Zdjęcia zespołu obraz 2.5Mb
nazwa typ rozmiar
Koncerty, które już się odbyły:
2012
 20.10 So.  Tychy, Kloster Pub
 21.10 Nd.  Kraków, Rotunda "Złota Karrota"
 29.11 Cz.  Warszawa, Hydrozagadka
2013
 19.01 So.  Poznań, Blue Note
 20.01 Nd.  Toruń, "Festiwal Afryka"
 24.08 So.  Cieszanów, "Cieszanów Rock Festival "

Powiązane nowości:

Teledysk Izrael gra Kulturę - Żyjemy Razem

dodano dnia: 24.07.2017 Pn.

Mamy przyjemność, w imieniu Izraela i reżysera Piotra Vienia Więcławskiego zaprosić Was do zobaczenia nowego klipu grupy.

Zapraszamy was do Złotej Karroty

dodano dnia: 05.10.2012 Pt.

Agencja Karrot Kommando oraz klub Rotunda zapraszają na cykl muzyczny "Złota Karrota". W jego ramach w Krakowie wystąpi czołówka krajowej sceny alternatywnej reprezentowanej przez tę wytwórnię.

 
ikonaikonaikonaikonaikonaikonaikonaikonaikona© 2008-2009 by Karrot Kommando.
 
Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt.
Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.
ikona Rozumiem