Karrot Kommando - agencja koncertowo-wydawnicza

agencja koncertowo-wydawnicza

ikonaPreferencje ikonaZaloguj się ikonaZałóż konto

 

Jah Division

gatunek: roots reggae

kraj: Rosja

koncertów: 10

data/okres: 12-27.10.2002

Informacje:

Reggae muzyka jest postrzegana jako muzyka getta I jest to właściwie prawda. Jednakże nie tylko na Jamajce gra się reggae.

Co myślisz o kraju, który funkcjonował pod jarzmem niewoli przez większą część swojej historii? Najpierw Mongołowie, następnie obcy królowie i wreszcie w dwudziestym stuleciu, kiedy Lenin i Stalin (obydwoje nie Rosjanie) zaczęli największy socjologiczny eksperyment w dziejach ludzkości - budowanie komunizmu. Hmm... Co myślisz o ludziach tego kraju, o Rosjanach? Czy jest możliwe być reggae rebeliantem w tej sytuacji?

I tylko jeden człowiek - Gerbert Morales. Syn Rosjanki, pochodzącej ze starej i sławnej rodziny oraz kubańskiego rewolucjonisty, który opuścił Rosję, gdy jego syn był mały i umarł w Boliwii u boku Che Guevary. Dojrzewając pół-czarny i pół-biały w tym zimnym kraju był więcej niż zniewolony - musiał zakorzenić rebelię w swoim sercu i w umyśle. Ażeby przeżyć i utrzymać swoją tożsamość przeciwko systemowi! Po dwudziestu latach zaczął śpiewać. Zaczął śpiewać i grać.... reggae!

I w ten oto sposób w Moskwie w 1988 pojawił się zespół Jah Division. Był to więcej niż zespół - był to i jest kolektyw ludzi, słuchających i grających reggae. W rzeczywistości była to pierwsza grupa ludzi zainteresowanych reggae w zimnej Rosji, gdzie wódka jest tradycyjnym napojem, klimat jest chłodny a muzyka zazwyczaj bardziej prymitywna i agresywna.

W 1991 roku kilka pieśni Jah Division zdobyło niezwykła popularność - pośród nich Cubana i Amsterdam. Wideoklip do Cubana został wybrany najbardziej kontrowersyjnym wideoklipem 1994 w rosyjskim MTV.

Z roku na rok zespół stawał się coraz bardziej popularny zarówno w Moskwie jak i w innych większych miastach Rosji - trasy koncertowe w St. Petersburgu, Kasan i Kaliningradzie stały się powszednie i częste. W 2002 wielki reaggae festiwal pokazał że nawet największy moskiewski klub Toshka, w którym mieści się 2500 osób jest za mały aby pomieścić wszystkich fanów gwiazdy wieczoru, którą był Jah Division - drzwi były zablokowane przez tłum przez ponad 4 godziny, a trzy telewizyjne stacje nie mogły poradzić sobie z dostaniem się do klubu.

Piosenki zespołu znajdują się na wielu składankach, pośród nich Roots in Russia - 1,2; Dub community of Russia, Sun music, DviJenie (Movement, 70.000 kopii)..

W 2001 roku opublikowany został pierwszy oficjalny kompakt z nagraniami Jah Division z lat 1998-2000 I kilka miesięcy później powstał kompakt z koncertu Live in Forpost Club. Nakład tego ostatniego został wyprzedany w ciągu dwóch miesięcy. Trzeci album zespołu ukaże się już jesienią.

Jah Division składa się z dziewięciu profesjonalnych muzyków, grających ze sobą od trzech lat. Pełne kluby i tańczące tłumy są wizytówką każdego koncertu Jah Division, których graja ponad 60 rocznie...

Koncerty, które już się odbyły:
2002
 12.10 So.  Warszawa
 13.10 Nd.  Görlitz (Niemcy), Nostromo
 14.10 Pn.  Berlin (Niemcy)
 17.10 Cz.  Jena (Niemcy)
 18.10 Pt.  Dresden (Niemcy), Scheune
 19.10 So.  Leipzig (Niemcy), Absturz
 24.10 Cz.  Kędzierzyn-Koźle, Tunel
 25.10 Pt.  Wrocław, 5 nutek
 26.10 So.  Tychy, Kloster Pub
 27.10 Nd.  Kraków, Re
ikonaikonaikonaikonaikonaikonaikonaikonaikona© 2008-2009 by Karrot Kommando.
 
Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt.
Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.
ikona Rozumiem