Karrot Kommando - agencja koncertowo-wydawnicza

agencja koncertowo-wydawnicza

ikonaPreferencje ikonaZaloguj się ikonaZałóż konto

 

Kapela Kosylaków

gatunek: folk

kraj: Polska

Informacje:

Rodzina Kosylaków znana jest z niekwestionowanych zdolności i szerokich zainteresowań muzycznych.

Senior – Władysław Kosylak ur. 5 VI 1932 r. w Brzustowie. Od najmłodszych lat interesował się muzyką ludową. Jego ojciec, Kazimierz, wyszedł naprzeciw zainteresowaniom syna i kupił mu skrzypce. Władysław mając 10 lat rozpoczął naukę gry na upragnionym instrumencie. Uczył się ze słuchu korzystając ze wskazówek okolicznych muzykantów. Jego pierwszym „mentorem” był mieszkaniec Brzustowa – skrzypek Sylwester Bubel. Ponieważ Władysław Kosylak był zdolnym samoukiem szybko rozpoczął swoją karierę muzykanta. W 1948 r. zagrał po raz pierwszy na weselu, kiedy to zamówiona kapela z Glinnika nie spełniała oczekiwań gości weselnych i została wyproszona z uroczystości, zwrócono się do Władysława, aby zagrał na tym weselu. Nieco później założył regularny zespół z sąsiadem akordeonistą Bronisławem Koselakiem i Marianem Koselakiem (bębnista). Od roku 1961 do 1965 grał z Józefem Bublem (akordeon) i z Władysławem Bublem (bębenek). Od roku 1965 zmienił się skład kapeli, a jego członkowie to Władysław Kosylak (skrzypce), Stanisław Kościecha (akordeon), Wacław Milczarek (saksofon), Władysław Wojciechowski (dżaz – wyrabiany ręcznie mały zestaw perkusyjny popularny w latach 1950. do 1970.) W tym składzie kapela grała do lat 80 – tych. Potem W. Kosylak od czasu do czasu wspierał zespół syna Zbigniewa. Współpraca z nim przerodziła wkrótce się w rodzinne muzykowanie.

W tym czasie ojciec wraz z synem przygrywali następującym ludowym zespołom śpiewaczym:

w latach 1982 – 1985 – zespołowi „Brzustowianki”

w latach 2004 – 2009 – zespołowi dziecięcemu „Ważka”

w latach 2011 – 2016 – zespołowi dziecięcemu „Cekinki”

W latach osiemdziesiątych XX w. Zbigniew z ojcem Władysławem brał również udział w konkursie Kapel Ludowych w Opocznie, w którym zajęli II miejsce

Zbigniew Kosylak ur. 21 III 1964 r. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął, podobnie jak ojciec, w wieku 10 lat. W ich domu rodzinnym, na życzenie brata Wiesława, pojawił się akordeon. Wkrótce okazało się, że to Zbigniew wykazał większe zainteresowanie instrumentem. Poszedł w ślady ojca i również sam uczył się gry na akordeonie. Była to głównie muzyka ludowa. Robił postępy pod okiem ojca. W wieku 14 lat rodzice wysłali Zbigniewa do szkoły muzycznej w Tomaszowie Maz. Jako uczeń klasy klarnetu osiągał bardzo dobre wyniki. Niestety po trzech latach zrezygnował z dalszej edukacji muzycznej i założył zespół muzyczny. Najczęściej grał na weselach i różnych okolicznościowych imprezach (m.in. ze swoim ojcem Władysławem). Zawsze jednak fascynowała go muzyka organowa dlatego wkrótce zaczął kształcić się jako organista. W 1991 z wyróżnieniem ukończył Studium Organistowskie w Radomiu. W zawodzie organisty pracował 29 lat. W między czasie zajmował się wraz z żoną pracą z dziecięcym zespołem „Ważka”, następnie dziecięco-młodzieżowym gminnym zespołem ludowym „Cekinki” (do dziś), prowadził chór gminny, współpracował z Publiczną Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Brzustowie (wszystkie te zajęcia wykonywał nieodpłatnie).

Praca charytatywna Rodziny Kosylaków odznaczała się wieloma sukcesami.

Zbigniew Kosylak przygotował laureatów w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Co nam zostawił Jan Paweł II”. Jako zespół trzykrotnie reprezentowali Gminę Inowłódz na Powiatowym Spotkaniu Noworocznym w Tomaszowie Maz. W 2013 r.

brali udział w XXII Międzynarodowym Spotkaniu Rodzin Muzykujących im. Stanisława Steczkowskiego w Dobrym Mieście (w nieco zmienionym składzie: Zbigniew (akordeon) z synem Amadeuszem (akordeon guzikowy) i z córkami Małgorzatą (skrzypce) i Honoratą (instrumenty klawiszowe). Od wielu lat biorą udział w Dożynkach Prezydenckich (powitanie Pary Prezydenckiej, udział chóru wraz z orkiestrą wzbogaconą o młodzież muzykującą we mszy dożynkowej). Przygotowywali również oprawę muzyczną przedstawień okolicznościowych na terenie Gminy Inowłódz (Dni Inowłodza, spotkanie sportowe w COS-ie w Spale, Święto Ziemniaka w Brzustowie, obchody jubileuszowe w Inowłodzu, jarmark spalski, sobótki, obchody 100-lecia odzyskania niepodległości). Akompaniowali dziecięcemu zespołowi ludowemu w konkursach muzycznych (Kolory Polski w Słoku k/ Bełchatowa, Zabawy dzieci w Chorzęcinie (wyróżnienie), Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych „Pasiaczek” w Opocznie, VII Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Rokicinach (II miejsce), III Rzeczyckie spotkanie z folklorem (Grand Prix ) oraz Grand Prix w Festiwalu Poezji Śpiewanej im. J. Tuwima w Inowłodzu). Uczestniczyli w imprezie promującej województwo łódzkie Mixer Regionalny Łódzkie 2017.

Bardzo miłym epizodem było spotkanie z dziećmi z Łodzi i Marią Kaczorowską w Zagrodzie Artystycznej Stary Sad w Brzustowie w ramach projektu Urzędu Marszałkowskiego pt.: Zaprzyjaźnij się z przyrodą (www.mariakaczorowska.pl )

Amadeusz Kosylak ur. 24 VII 1991 r.

1997 – 2007 – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. T. Wrońskiego w Tomaszowie Maz. – klasa akordeon guzikowy (konkurs akordeonowy w Zduńskiej Woli – wyróżnienie)

2007 – 2010 – Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. H. Wieniawskiego II stopnia w Łodzi (XIV Regionalny Konkurs Akordeonowy – III miejsce).

Po ukończeniu z wyróżnieniem szkoły muzycznej podjął studia na Politechnice Łódzkiej. Obecnie grę na akordeonie traktuje jako formę relaksu, zabawy. Ponieważ od dziecka wychowywał się w duchu muzyki ludowej, chętnie poznawał różne melodie ludowe, szczególnie cenił sobie wykonywanie ich z ojcem Zbigniewem i dziadkiem Władysławem. Na potrzeby rodziny zdecydował się przygrywać na bębenku podczas różnorodnych potańcówek ludowych. Towarzyszył ojcu i dziadkowi w ich popisach scenicznych.

Kapela rodzinna Kosylaków uczestniczyła trzykrotnie w Festiwalu Opoczno Stolicą Oberka, w pograjce zorganizowanej w Warszawie w 2017 r. oraz dwukrotnie w Festiwalu Folk Attack w Opocznie.

Rodzina Kosylaków reprezentuje szeroki repertuar muzyczny począwszy od muzyki ludowej poprzez utwory biesiadne, muzykę rozrywkową po klasykę i muzykę kościelną. Wynika to zarówno z zainteresowań jak i potrzeby środowiska.

W roku 2020 rodzinę Kosylaków odwiedza Maciej Szajkowski z Kapeli ze Wsi Warszawa, czego efektem jest zrealizowane przez Studio AS One profesjonalne nagranie utworów wykonywanych przez muzykalną familię, w tym rejestracja bezcennych melodii i tańców ludowych zapamiętanych przez Seniora rodziny, jednego z najstarszych skrzypków ziemi opoczyńskiej.

Płyta "Ale skąd te muzykanty?" ukazała się 21 grudnia 2020 nakładem Karrot Kommando, jako symboliczny (i faktyczny) początek nowej serii wydawniczej Karrot Rootz prezentującej muzyków i kapele tradycyjne.

Mecenat nad albumem objęło Muzeum Regionalne w Opocznie z dyr. Adamem Grabowskim, zaś patronat medialny nad wydawnictwem objęło Radiowe Centrum Kultury Ludowej.

Wydawnictwa Kapela Kosylaków wydane przez Karrot Kommando:

Kapela Kosylaków - Ale skąd te muzykanty?

rodzaj: album

wydawca: AKW Karrot Kommando

numer katalogowy: KK140

data wydania: 2020

Płyta CD: 40,00zł

 

Powiązane nowości:

Kapela Kosylaków - "Ale skąd te muzykanty?"

dodano dnia: 21.12.2020 Pn.

Przedstawiamy wyjątkowy album muzykalnej rodziny Kosylaków!

 
ikonaikonaikonaikonaikonaikonaikonaikonaikona© 2008-2009 by Karrot Kommando.
 
Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt.
Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.
ikona Rozumiem