Karrot Kommando - agencja koncertowo-wydawnicza

agencja koncertowo-wydawnicza

ikonaPreferencje ikonaZaloguj się ikonaZałóż konto

 

YT

gatunek: reggae dancehall

kraj: Wielka Brytania

koncertów: 10

data/okres: 30.03.2007 - 14.05.2011

Informacje:

Miasteczko Ipswich nie jest miejscem w którym dzieje się dużo, ale to właśnie stamtąd pochodzi Mark Hull a.k.a. YT. Od małego obracał się w środowisku jamajskich imigrantów, pochłaniając kolejne płyty reggae, mix tape'y i poznając jamajskie patois. Słuchając artystów takich jak Tippa Irie, Papa San i Yellowman, odwiedzając niezliczoną ilość koncertów, imprez i clash'ów, uczył się pisania tekstów i jamajskiej szkoły nawijania, w końcu sam podniósł mikrofon. Już wkrótce na imprezach reggae wszyscy zaczęli mówić o białym nawijaczu, który śpiewa jak czarny...

YT, czytane jako whitey, pobłażliwe określenie Jamajczyków na białego, to ksywka tego brytyjskiego artysty którego numery można usłyszeć obecnie we wszystkich rozgłośniach reggae Zjednoczonego Królestwa. Aż trzy numery: Wicked Act oraz nowe Mi Yard i Running Wild utrzymują się na oficjalnej liście UK Reggae Charts. To logiczne następstwo zeszłorocznego sukcesu England Story - jednego z największych hitów na wszystkich europejskich listach reggae.

YT został uznany artystą roku w kategorii reggae (nagroda UK's Best Reggae Artist 2006) w pół roku po wydaniu debiutanckiego albumu Straight Outta Britain. Wcześniej występował u boku artystów takich jak: Bounty Killer, Beenie Man, Morgan Heritage i Tanya Stephans, jest jednym z niewielu nie-jamajskiech artystów którzy wystąpili na najwiekszym festiwalu reggae/dancehall na Jamajce - Sting. Połączenie zaangażowanych społecznie tekstów z jamajskim stylem i humorem sprawia że jest on jednym z najlepiej rozpoznawalnych artystów reggae z UK - nawet w miejscach tak odległych jak Afryka czy Japonia.

"W swoich tekstach próbuję mówic o codziennym życiu, rzeczach które mnie martwią, a czasami śmieszą. Wielu artystów traktuje się zbyt poważnie, zbyt wiele tekstów o broni i przemocy. Staram się utrzymywać pozytywny przekaz, choć często dodaje tam szczyptę ironii czy złośliwości. Mam nadzieję ze pozwala to ludziom lepiej rozpoznać mój styl i zapamiętać o czym śpiewam. Moim zdaniem na tym właśnie polega rola MC i DJ'a, by w oryginalny sposób docierać do ludzi z istotnymi kwestiami i pytaniami. Mam nadzieje że to co robie, może inspirować innych, tak jak ja inspirowałem sie reggae jako małolat"

Debiutancki album Straight Outta Britain to kombinacja klasycznych patentów reggae z nowymi brzmieniami dancehall, hip-hop i nawet drum'n'bass. Wpadające w ucho melodie, ciepły głos i charakterystyczny akcent jamajskiego patois, którym YT włada jakby urodził się na przedmieściach Kingston, przenoszą nas daleko od chłodnego klimatu Wielkiej Brytanii. Teksty najprościej określić jamajskim terminem reality lyrics - historii z życia... Wśród nich wyróżniają się wspomniane już wcześniej England Story: historia reggae w UK widziana oczami YT, Longtime - duet z jamajska gwiazdą nurtu conscious Luciano, czy Domestic Affair z młodym nawijaczem Bongo Chilli.

W 2009 ukazała się druga płyta YT 'Born inna Babylon', efekty współpracy z najlepszymi europejskimi producentami i artystami [na płycie m.in. Million Stylez]. W 2010 koncerty YT promuje singiel 'Inna Jamaica' na riddimie Protection, z kręconym na Jamajce klipem.

Koncerty, które już się odbyły:
2007
 30.03 Pt.  Kraków, Panorama
 31.03 So.  Częstochowa, Rura
 01.04 Nd.  Gdańsk, Parlament
2008
 23.08 So.  Bielawa, Reggae Dub Festival
 15.11 So.  Wrocław, One Love
2010
 28.09 Wt.  Warszawa, Hard Rock Cafe
 30.09 Cz.  Wrocław, Plan B
 01.10 Pt.  Kraków, Fabryka
 02.10 So.  Poznań, Stare Kino
2011
 14.05 So.  Gdańsk, "Technikalia"

Powiązane nowości:

Karrot Kommando wita Was w roku 2012.

dodano dnia: 10.01.2012 Wt.

Co więc wydarzyło się w rodzinie Karrot Kommando w roku 2011, a jakie wydarzenia muzyczne czekają Was w 2012 - czytajcie poniżej.

Jesienne plany EastWest Rockers

dodano dnia: 26.09.2010 Nd.

Kolektyw EastWest Rockers to jedna z najbardziej aktywnych ekip w tym kraju, zarówno jeśli chodzi o pracę w studio, działania około muzyczne oraz koncerty.

YT w Polsce

dodano dnia: 17.09.2010 Pt.

Po świetnym występie na festiwalu w Ostródzie YT wraca do Polski, wspierany przez EastWest Sound - imprezowy oddział EastWest Rockers.

 
ikonaikonaikonaikonaikonaikonaikonaikonaikona© 2008-2009 by Karrot Kommando.
 
Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt.
Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.
ikona Rozumiem