Z satysfakcją prezentujemy wyjątkowe wydawnictwo płytowe Kapeli Kosylaków – „Ale skąd te muzykanty?”.
Tytuł – cytat z przyśpiewki ludowej, być może nieco przewrotny, biorąc pod uwagę specyfikę wydawniczą Karrot Kommando, nie jest przypadkowy. Oto realizowana od dekad pasja Macieja Szajkowskiego z Kapeli ze Wsi Warszawa w odkrywaniu i przybliżaniu ludowych mistrzów, zaprowadziła go do Opoczna. Tam pod okiem lokalnej bohemy poznał muzykującą rodzinę Władysława Kosylaka. Nestor muzykalnej familii (urodzony w roku 1932) jest jednym z ostatnich i najstarszych tradycyjnych skrzypków ziemi opoczyńskiej.
4 października br. razem z Mariuszem i Zuzanną Dziurawcami oraz Studiem AS One, udało się zrealizować sesję studyjną. Ponadto do wspólnych nagrań udało się zaprosić panią Krystynę Kosylak, śpiewaczkę, która nie udzielała się wokalnie od ponad 30 lat. Efektem tego jest profesjonalne nagranie utworów wykonywanych przez muzykalną familię, w tym rejestracja bezcennych melodii i tańców ludowych zapamiętanych przez Seniora rodziny, jednego z najstarszych skrzypków ziemi opoczyńskiej.
Mecenat nad albumem objęło Muzeum Regionalne w Opocznie z dyr. Adamem Grabowskim. Specjalny esej dodany do płyty, o skrzypkach opoczyńskich, napisał dr Jan Łuczkowski – jeden z najwybitniejszych badaczy i etnografów regionu. Projekt graficzny wykonał Paweł „Sky” Czekalski, zamieszczając wiele archiwalnych zdjęć ze zbiorów rodziny Kosylaków.
Dodatkową sesję fotograficzną oraz podcast z rozmową z muzykami, dostępny na stronie Radiolud, zrealizowali Patryk Wasążnik i Maciej Szajkowski.
Patronat medialny nad wydawnictwem objęło Radiowe Centrum Kultury Ludowej.
Kapela Kosylaków zagrała w składzie:
– Władysław Kosylak – skrzypce
– Zbigniew Kosylak – akordeon
– Amadeusz Kosylak – baraban
– Krystyna Kosylak – śpiew
– Faustyna Kryńska – śpiew
Płyta Kapeli Kosylaków jest pierwszą w ramach nowej serii – Karrot Rootz, prezentującej muzyków i kapele tradycyjne.