Utwory

MALEŃKA
Posłuchaj na:
1 Preludium Kolir Szczastia
2 Kolir Szczastia
4 Świniorz
6 Akademia
7 Interludium Szumila Liszczyna
8 Szumila Liszczyna
9 Bosa na rosie
11 Dagadana
12 Maleńka

Posłuchaj na

Dagadana

Prezentujemy reedycję debiutanckiej płyty “Maleńka” nagrodzonej Fryderykiem 2010 za najlepszy album w kategorii “Folk/ Muzyka Świata”.

Dla DagaDany granice od początku nie miały znaczenia. Te należące do państw i miast zespół starł z mapy na wstępie. Co z tego, że Daga Gregorowicz jest z Poznania, Mikołaj Pospieszalski z Krakowa, a Dana Vynnytska ze Lwowa, skoro w muzyce (i nie tylko w niej!) tak im do siebie blisko? Chwilę później padły mury między gatunkami. Grupa zawiązana na Jazzowych warsztatach fascynowała się elektronicznymi zabawkami w roli instrumentów i pochylała nad szczerością ludowego repertuaru. Debiutancka „Maleńka” kończy się po wariacku – funkowym jam session z udziałem zaproszonego rapera. Bo kto powiedział, że traktowane serio umiejętności nie mogą iść w parze z poczuciem humoru?

Niezwykła trójka nigdy nie dzieliła fanów. Znalazła ich w poważnych osobach, by wspomnieć komplementy od samego Adama Nowaka czy wyrażone statuetką uznanie ze strony akademii wręczającej Fryderyki.

Ale wśród mnóstwa zagranych koncertów znalazły się też takie, które nie odbyły się na scenach prestiżowych festiwali czy w salach koncertowych dużych miast. I dobrze, DagaDanie nie o splendor przecież chodzi, ale o przyjaźń. We własnym gronie, jak również w relacji zespół – publiczność. Ma się wytworzyć więź, specyficzny klimat, zawirowanie czasoprzestrzenne. Gdy DagaDana wychodzi na scenę, chce pielęgnować dziecko w sobie oraz słuchaczach zamienianych stopniowo w powierników. “ /Marcin Flint/

DAGADANA jest polsko-ukraińskim zespołem, łączącym różne style muzyczne. Przeplatając jazz, folk i elektronikę tworzą własny, niepowtarzalny język. Pełne humoru koncerty, pokazują, że jest to ten rodzaj muzyki, który uszczęśliwia zarówno słuchaczy, jak i twórców. Ciepłe wokalizy, przetwarzanie głosu na żywo, odważne plastikowe brzmienia, transowy kontrabas oraz wykorzystanie dziecięcych instrumentów muzycznych, to recepta DAGADANY na oczarowanie słuchacza dźwiękami. Międzykulturowy projekt powinien przypaść do gustu każdemu słuchaczowi otwartemu na słowiańską duszę, szaloną z jednej, łagodną z drugiej strony.

Powstanie zespołu to efekt trzyletniej znajomości muzyków. Daga Gregorowicz (Poznań), Dana Vynnytska (Lwów) i Miko Pospieszalski (Częstochowa) to muzycy obracający się w różnych nurtach muzycznych – od klasyki po breakbeat. Poznali się przy okazji eksperymentowania z jazzem na krakowskich warsztatach „International Summer Jazz Academy”. Swoją postawą udowodniają, że odległość i granice między państwami, to żadna przeszkoda dla muzyki. Właśnie ona – muzyka – podparta przyjaźnią, przyciąga ludzi do siebie. Płyta „Maleńka” powstała w pełni profesjonalnych, najlepszych z możliwych w Polsce, warunkach. W jej nagraniu gościnnie uczestniczyło grono przyjaciół DAGADANY – osobowości z krajowej muzycznej czołówki (m.in. Tomasz Duda, Gaba Kulka, Karim Martusewicz i inni). Krążek doczekał się już wielu pozytywnych opinii; przez ludzi z branży został oceniony jako odkrywczy, łączący w niekonwencjonalny sposób style i instrumenty muzyczne.

Adam Nowak, lider zespołu Raz, Dwa, Trzy tak oto określił ich twórczość: „Poszukującym własnego miejsca we wszechogarniającym natłoku dźwięków gratuluję odwagi, spokoju przestrzeni, dojrzałości, chęci poszukiwań i poczucia humoru. Młodzi, zdolni, z przyszłością, czyli – DAGADANA !!!”.

Płytę nagrano w składzie:

Daga Gregorowicz – wokal, elektronika

Dana Vynnytska – wokal, piano

Mikołaj Pospieszalski – kontrabas, skrzypce

goście:

Tomasz Duda- (Baaba, Pink Freud, Ania Dąbrowska, Kasia Nosowska,) saksofony, klarnet basowy, flet

Marek Pospieszalski (EMPE3, Zakopower)- saksofony, klarnet basowy

Karim Martusewicz (Voo Voo, Karimski Club)- piła

Remigiusz Zawadzki (Afro Kolektyw, Excessive Machine)- instrumenty perkusyjne

Gabriela Kulka – śpiew, klawinet

Szymon Piguła- akordeon

Mikołaj Kubicki- trąbka

Michał Hoffmann -Afrojax. (Afro Kolektyw)- rap

Jarosław Zawadzki (Walkaway)- fisharmonia

Rodzaj
Artysta

Data wydania

February 7, 2010

Numer katalogowy

OFFSIDE005