Utwory

GORE – PIEŚNI BUNTU I NIEDOLI XVI – XX W.
Posłuchaj na:
1 Zew Hord
2 Jak to dawni dobrze beło
4 Szubieniczka stoi
5 Ksiydza z kazalnicy zrucić
6 Lament chłopski
7 Będą panowie sami łąki kosić
8 Na przystawcę
9 Nie boję się pana
10 Orałbym ja wami
11 Hej wielebny bracie
12 Związali mnie w powróz
13 Precz!
14 Z batogami na panów
15 Zabij nam, panie, jałowicę
16 Pieśń o Jakubie Szeli
17 Pieśń robotników leśnych Warmii

Posłuchaj na

5 marca w sklepach ukaże się długo oczekiwana płyta „GORE – Pieśni buntu i niedoli XVI – XX w.” autorskiego projektu Maćka Szajkowskiego – zespołu R.U.T.A.

– Muzyka ludowa to nie tylko ładne śpiewy i żywe tańce, to także krzyk o krzywdzie, biedzie, niesprawiedliwości. – opowiada lider formacji w wywiadzie dla portalu folk24 – Pieśń była jedyną możliwością do wyrażania uczuć, okazywania buntu. Była jedyną przestrzenią wolności. Czuję, że ludzie czekali na taką płytę, na pokazanie tego „niegrzecznego” folku.

Album opiera się na archaicznych tekstach piosenek buntu chłopów przeciw feudalnemu systemowi wyzysku. Do ich zaśpiewania zaproszona została czołówka wokalistów polskiego zaangażowanego rocka: Paweł „Guma” Gumola (Moskwa), Robert „Robal” Matera (Dezerter), Nika (Post Regiment) oraz Hubert „Spięty” Dobaczewski (Lao Che). Muzyka wykonywana jest na instrumentach akustycznych przez instrumentalistów takich grup jak Orkiestra Rivendell, Mosaic, Maćko Korba czy Kapela Ze Wsi Warszawa.

– Na płycie znalazło się 17 utworów, każdy opowiada inną historię, wyrasta z innej energii. To radykalna odpowiedź na to, co dziś dzieje się w Polsce i na świecie. – tłumaczy dalej Szajkowski – Opisy, cytaty, stare grafiki – to wszystko będzie dodane do płyty, by nie została ona odczytana fałszywie.

Teledysk promujący album pt. „Z batogami na panów” stworzył Łukasz Rusinek znany rysownik i dwukrotny triumfator festiwalu Yach Film. Od pewnego czasu można go obejrzeć w sieci i telewizjach muzycznych.

Rodzaj
Artysta
Gatunek

Data wydania

March 5, 2011

Wydawca

AKW Karrot Kommando

Numer katalogowy

KK39