Utwory

PO SWOJOMU
Posłuchaj na:
1 Oj chodziła dziewczyna
2 Oberek od S. Rosy
3 Polka poleska
5 Kołuszka

Posłuchaj na

Hajda Banda

Hajda Banda / Гайда Банда to polsko-białoruski zespół wykonujący dawne tańce i pieśni z Podlasia i zachodniej Białorusi. Grupa właśnie zasiliła szeregi Karrot Kommando i prezentuje swoją debiutancką EP – “Po swojomu”.

“Wykonujemy dawną muzykę z obu stron Puszczy Białowieskiej – oberki, polki, walczyki i pieśni. Brzmienie zespołu oparte jest o ludowe, regionalne instrumenty takie jak skrzypce, cymbały, bęben obręczowy i harmonia trzyrzędowa.” – mówi założycielka zespołu, Daria Butskaya. “Chociaż gramy melodie tradycyjne, pochodzące z nagrań dawnych mistrzyń i mistrzów takich jak Wiera Grygoruk, S. V. Malenczyk czy S. Rosa, to zależało mi na tym by uzyskać oryginalne brzmienie. Stąd duży jak na muzykę ludową skład, stąd nasze własne aranżacje. Nazwa pierwszej EP to ukłon w stronę języka podlaskiego, mowy “po swojomu”. I nasz hołd dla kultury, przechodzących bardzo trudne chwile, mieszkańców polsko-białoruskiego pogranicza” – dodaje.

Grupę Hajda Banda współtworzą, mieszkający na co dzień w Warszawie, Bielsku Podlaskim i Krakowie, muzycy takich zespołów jak R.U.T.A., Krzikopa, Żemerwa, Pokrzyk czy Orkiestra Taneczna Bonanza. Jak doszło do powstania grupy? “Wszystko zaczęło się w 2021 roku. W ramach przyznawanego artystom z Ukrainy i Białorusi przez Narodowe Centrum Kultury stypendium “Gaude Polonia” wyjechałam na kilkumiesięczne badania terenowe na Podlasie. Odwiedziłam kilkunastu wykonawców najstarszego pokolenia, muzykantów i śpiewaczki. Udało mi się wzbogacić moją kolekcję nagrań archiwalnych o materiały z Polski i Białorusi. Ukazał mi się w pełni obraz niezwykłej kultury pogranicza, a pięknych melodii i ciekawych tekstów było tyle, że doszłam do wniosku, że to nie może pójść do szuflady i że trzeba powołać do życia zespół.”

Nagrania na EP “Po swojomu” zrealizowano we wnętrzu Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach w Bielsku Podlaskim w dniach 31.10-01.11. 2021 roku. Nagrania zrealizował i zmiksował Filip Wolski. Za mastering odpowiadają Mariusz Dziurawiec i Jarosław Smak ze Studia AS One w Warszawie. Haft HAJDA BANDA na lnianej koszuli ze stójką zaprojektowała i wyszyła Ula Szymankiewicz. Okładkowe zdjęcie wykonała Danuta Naugolnyk/Baba Foto.

 

EP “Po swojomu” nagrano w składzie:

– Daria Butskaya – skrzypce

– Nika Jurczuk – skrzypce, śpiew

– Mateusz Dobrowolski – bęben obręczowy

– Paweł Iwan – cymbały

– Kuba Zimończyk – harmonia trzyrzędowa.

Rodzaj
Artysta
Gatunek

Data wydania

April 8, 2022

Wydawca

AKW Karrot Kommando

Album CD

Numer katalogowy

KK146