Utwory

ŠULINYS
Posłuchaj na:
1 Sycamore Tree
2 Snaudala
4 Aitvar
5 Żurawie
6 Seniai Buvau / So Long Ago
7 The Well
8 Ej Toli Toli / So Far Away
9 Kanklės
10 Three Waves and a Dove

Posłuchaj na

Babadag

Utwory na płycie Šulinys // Studnia to wynik tęsknoty za obecnością baśni i mitu w codziennej, otaczającej nas rzeczywistości. To muzyczna materializacja potrzeby bycia częścią tradycji i częścią przyrody oraz podskórnego uczucia, że natura nie jest tym, czym się wydaje – do czego próbuje ją sprowadzić i oswoić człowiek współczesny; to prastara, pierwotna, funkcjonująca wciąż równolegle do tworzonej przez ludzi kultury i cywilizacji, manifestacja Absolutu; siedliszcze bytów metafizycznych; organiczna przestrzeń zawieszona między dobrem a złem, między naszym id i superego. BABADAG w swoich utworach – na pograniczu Polski i Litwy, natury i kultury – próbuje tę tajemnicę zgłębić po swojemu: muzyką, słowem i energią płynącą ze wspólnego tworzenia.

Ola Bilińska wzięła na warsztat sutartinės – prastare litewskie kanony o niezwykle ciekawej strukturze. Struktury te wykorzystała jako jedną z warstw swoich piosenek, do tradycyjnych melodii dopisując nowe teksty, po polsku i po angielsku, do starych zwrotek – nowe refreny, do linii wokalnych – instrumentalne aranże. Siostry Kriščiūnaitė dbają o odpowiednie wykonanie i wplecenie sutartinės w nową całość, zaś warszawska, męska część składu nurza wijące się sploty starych i nowych melodii w apetycznym sosie swego współczesnego instrumentarium: perkusji, balafonu, metalofonu, gitary elektrycznej oraz klasycznego Rolanda Juno. Liderka spaja to wszystko swoim głosem, snującym opowieści zaczerpnięte z polskiej i litewskiej mitologii, dorzucając do tego solidną porcję elektronicznej psychodelii.

Materiał został zaaranżowany i nagrany przez BABADAG w Studio S-4 Polskiego Radia w dniach 12.-15. Lutego 2018 oraz w soundmaking studio, w ciągu wielu innych, radosnych dni. Polskie Radio Dwójka objęło patronatem album ŠULINYS. Płyta ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Rodzaj
Artysta
Gatunek

Data wydania

January 11, 2019

Wydawca

AKW Karrot Kommando

Album CD

Numer katalogowy

KK126