Utwory

UWODZENIE
Posłuchaj na:
1 Uroda
2 Oracja do wody
3 Spławiany
4 Uwodzenie
5 Potopielka
6 Chasydzki z Urzecza
7 Rzeceńka
8 Krępiański
9 Kołyska

Posłuchaj na

„Uwiodła nas. Woda rzeki, studni, deszczu, rosy, mgły i łez. Wobec niej wszyscy jesteśmy równi”.

Najbardziej znany i zasłużony polski zespół world music powraca z nową płytą. Uwodzenie ukaże się już 30 listopada 2020 nakładem wytwórni Karrot Kommando.

Zespół ponownie odkrywa Mazowsze. Tym razem daje się ponieść nurtom rzeki, inspirując się tak Wisłą jak i Urzeczem – historycznym podwarszawskim mikroregionem etnograficznym, rozciągającym się po obydwu brzegach Wisły.

„Rzeka ze swoimi dopływami jest jak część krwioobiegu, to wytchnienie współczesnego miasta. Chcieliśmy to uchwycić w muzyce – mówi o inspiracjach skrzypaczka i wokalistka zespołu Sylwia Świątkowska – z drugiej strony Wisła była dawniej ważniejszym kanałem komunikacji. Flisackie tratwy zapewniały Mazowszu kontakt z całą Polską i światem, przynosiły tchnienie wolności, nowoczesności i niezależności, tworząc w rezultacie bogatą i różnorodną mozaikę kulturową”.

W tytułowym Uwodzeniu zespół łączy siły ze spławionym w tym celu z Krakowa, poetą i wokalistą Marcinem Świetlickim.

Impulsem do powstania płyty było skomponowanie przez kapelę w 2019 roku muzyki do filmu dokumentalnego „Zaginione Urzecze” w reżyserii Adama Rogali i zdjęciami Wiktora Strumiłło. W specjalnej, limitowanej edycji film będzie dołączony do albumu.

„Muzyczne wiry i strumienie w które wpadliśmy to dźwięki charakterystycznych dla zespołu akustycznych instrumentów: cymbałów, skrzypiec, fideli, barabanu, kobiecych głosów. I tym razem również pięknie brzmiących i wysmakowanych ręką producenta Mariusza Dziurawca ze Studia As One” – podsumowuje cymbalistka i wokalistka Magda Sobczak.

Premierowy koncert on-line odbędzie się 6 grudnia. Transmitowany będzie kanałami społecznościowymi zespołu wprost z Wawerskiego Centrum Kultury.

Autor okładki: Czarli Bajka.

Mix i master: Mariusz Dziurawiec, Jarosław „Smok” Smak, Studio As One.

Mecenat – Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Wawerskie Centrum Kultury i Dzielnica Wawer, BFJ, Stoart, Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii.

Rodzaj
Gatunek

Data wydania

November 30, 2020

Wydawca

AKW Karrot Kommando

Numer katalogowy

KK137

Album CD

Album CD + DVD

75.00zł