Kapela Romana Wojciechowskiego – „Nie usiedzisz!!!”
by Karrot 7 lutego, 2026Karrot Kommando ma zaszczyt i przyjemność wspierać produkcyjnie najnowsze wydawnictwo Muzeum Regionalnego w Opocznie
Tym razem mowa o płycie Kapeli Romana Wojciechowskiego pod tytułem „Nie usiedzisz!!!”.
Płytę można nabyć w Muzeum, a także na naszej stronie: https://karrot.pl/sklep/nie-usiedzisz/
To już piąta płyta z opoczyńską muzyką tradycyjną wydana przez Muzeum Regionalne w Opocznie. Na albumie nagranym w składzie: Roman Wojciechowski – skrzypce, Radosław Biniek – harmonia trzyrzędowa oraz Bogusław Lipski – bęben ze stalką, znajdziemy 25 mistrzowsko i żywiołowo zagranych oberków, polek i walczyków.
Kapela Romana Wojciechowskiego powstała w 2002 roku, szybko stała się jedną z najbardziej uznanych i nagradzanych oryginalnych kapel ludowych w Polsce.
Jej lider, Roman Wojciechowski jest multiinstrumentalistą, wychowanym w muzykalnej rodzinie, od dziecka muzycznie uzdolnionym. Wojciechowski otrzymał wiele nagród indywidualnych. Jako solista skrzypek jest wielokrotnym laureatem przeglądów folklorystycznych, m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą i Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej „Od kujawiaka do oberka” w Sieradzu. Otrzymał liczne odznaczenia i dowody uznania, w tym odznakę „Zasłużony działacz kultury” (2000), Nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej (2012) i srebrną odznakę „Gloria Artis” (2022).
Radosław Biniek początkowo uczył się gry na akordeonie jednak przypadło mu do gustu brzmienie harmonii trzyrzędowej. Od początku lat 90. był związany z Zespołem Pieśni i Tańca „Tramblanka”. Jako solista harmonista, w 2013 roku był finalistą konkursu „Stara Tradycja”, a także laureatem czołowych nagród na Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym w Dąbrowie Górniczej, Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej „Od Kujawiaka do Oberka” w Sieradzu i in.. Występował podczas „Jazz Festiwal” w Kopenhadze (2016), brał również udział w nagraniu płyty inspirowanej polskim folklorem. Został odznaczony m.in. orderem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Bogusław Lipski od 1972 r. bębni, tańczy i śpiewa w opoczyńskich zespołach ludowych. Grał rolę starszego drużby w filmie Janusza Kidawy Bardzo spokojna wieś. Był członkiem delegacji krajowej na I Dniach Kultury Polskiej w Egipcie (Kair 1993). Przeszło 40 lat grał na weselach w regionie opoczyńskim z wieloma znanymi muzykami. Za pracę na rzecz kultury został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

