Szczegóły

Data:

11/04/2024

Miejsce:

Scena pod Minogą / Poznań

O koncercie

‼️SOLD OUT – Uwaga, nie będzie prowadzona sprzedaż biletów na bramce‼️
Szamański klimat i słowiańska mitologia w połączeniu z niezwykłą folk-rockową energią to znak firmowy Żywiołaka i obietnica niezapomnianego wieczoru w klubie pod Minogą. Ostatnia płyta zespołu to kolejna artystyczna próba zmierzenia się z wierzeniami praprzodków, świeżość brzmień i radość ze wspólnego muzykowania, którą czuje i docenia publiczność w całym kraju. Żywiołak w Poznaniu już 11 kwietnia!
BILETY: https://goout.net/pl/zywiolak/szgbnww/
Przedsprzedaż: 69 zł
W dniu koncertu: 80 zł na bramce/TYLKO GOTÓWKĄ!
Otwarcie bram:
Godz. 19.00
Przed Żywiołakiem zagra Mithari
https://www.facebook.com/mitharimusic
19:40 – 20:30 Mithari
20:45 – Żywiołak
Żywiołak to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów muzyki folk w Polsce. Grupa ma za sobą dziesiątki występów polskich i zagranicznych i doczekała się statusu „pioniera” folku eksperymentalnego.
Początki zespołu Żywiołak sięgają 2005 roku, kiedy to spotykali się grający wcześniej m.in w Kapeli Ze Wsi Warszawa i ich troLe Robert Jaworski oraz Robert Wasilewski, gitarzysta i współzałożyciel formacji Open Folk. Rezultat tego spotkania, do którego później dołączyły wokalistki Anna Piotrowska, Izabela Byra oraz bębniarz Maciej Łabudzki, utrwalony został w pamięci słuchaczy przez pierwszą EP`kę zespołu – „Muzyka psychodelicznej świtezianki” i album „Nowa ex-tradycja”. Muzyczne nowatorstwo oraz wyciągnięcie na światło dzienne nieeksploatowanego jeszcze dotąd artystycznie pojęcia „demonologii ludowej”, szybko wprowadziło formację na salony muzyki folkowej i alternatywnej.
Kolejne albumy: „Nowa mix-tradycja”, „Globalna wiocha”, „Muzyka psychoaktywnego stolema”, „Pieśni pół/nocy” i „Wendzki sznyt”, to muzyczne kooperacje w obrębie wielu kolejnych osobowości artystycznych, z których wyłonił się aktualny skład Żywiołaka.
Stanowi go grający niezmiennie m.in na lirze korbowej i fideli renesansowej Robert Jaworski, wokalistka, szałamaistka i flecistka Wiktoria Kwiatkowska oraz gitarzysta basowy i lutnista Kamil Strzyżewski. Ta trójka odpowiedzialna jest finalnie za kształt artystyczny zespołu, który w grudniu 2022 roku oddaje do rąk słuchaczy, poprzedzony m.in utworem „Sol Invictus”, kolejny album zatytułowany „Dekonstrukcja historyczna I”. Tak jak na poprzednich płytach, zespół sięga w nim do przedchrześcijańskich symbolik oraz mało znanych pokładów polskich tradycji.
Na podstawie jeszcze funkcjonujących w folklorze dawnych pieśni świątecznych, zespół podejmuje się trudnego zadania, próby rekonstrukcji istniejących już tylko szczątkowo dawnych mitów słowiańskich.
Nie sposób zapomnieć o sukcesach zespołu które doprowadziły go do swej rynkowej pozycji.
A były to m.in. główna wygrana w rockowym konkursie „Młode Wilki”, Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja, Nagroda Publiczności na Festiwalu „Mikołajki Folkowe”, wykorzystanie muzyki zespołu w grze „Wiedźmin II”, nagrania w obrębie gier komputerowych: „Wiedźmin III”, „Word of Tanks” czy „League of Legends”, dzika karta w konkursie Eurowizji oraz dwie nominacje do „Fryderyków”.
Dziś Żywiołak to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów muzyki folk w Polsce. Grupa ma za sobą dziesiątki występów polskich i zagranicznych i doczekała się statusu „pioniera” folku eksperymentalnego.
_____________________
Mithari to wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. W swoich utworach stawia głównie na przekazywanie emocji i ważnych dla niej treści. Słowa oprawione są w melodie przeplatających się ze sobą gatunków, takich jak chociażby art-pop, rock, funk czy folk, a żywym instrumentom towarzyszą elektroniczne brzmienia. Na scenie występuje wraz z zespołem, a na co dzień streamuje muzykę na żywo na platformie Twitch.tv, gdzie wykonuje zarówno autorskie utwory jak i covery. W 2023 roku premierę miały jej dwa pierwsze single “Pochodnie” i “Maski”. Jest laureatką festiwali takich jak Getting Out 2022 i SMAK 2023.
Skład:
Mithari – wokal, pianino, synth
Michał Kózka – gitara elektryczna
Kamil Meler – gitara basowa
Ludwik Sinica – perkusja