Szczegóły

Data:

16/03/2024

Miejsce:

Leśniczówka / Chorzów

O koncercie

Zapraszamy na koncert Żywiołaka na scenie Leśniczówki!
* Początki zespołu Żywiołak sięgają 2005 roku, kiedy to spotykali się grający wcześniej m.in w Kapeli ze wsi Warszawa i ich troLe Robert Jaworski oraz Robert Wasilewski, gitarzysta i współzałożyciel formacji Open Folk. Rezultat tego spotkania, do którego później dołączyły wokalistki Anna Piotrowska, Izabela Byra oraz bębniarz Maciej Łabudzki, utrwalony został w pamięci słuchaczy przez pierwszą EP`kę zespołu – „Muzyka psychodelicznej świtezianki” i
album „Nowa ex-tradycja”. Muzyczne nowatorstwo oraz wyciągnięcie na światło dzienne nieeksploatowanego jeszcze dotąd artystycznie pojęcia „demonologii ludowej”, szybko wprowadziło formację na salony muzyki folkowej i alternatywnej. Kolejne albumy: „Nowa mix-tradycja”, „Globalna wiocha”, „Muzyka psychoaktywnego
stolema”, „Pieśni pół/nocy” i „Wendzki sznyt” to muzyczne kooperacje w obrębie wielu kolejnych osobowości artystycznych, z których wyłonił się aktualny skład Żywiołaka.
Stanowi go grający niezmiennie m.in na lirze korbowej i fideli renesansowej Robert Jaworski, wokalistka, szałamaistka i flecistka Wiktoria Kwiatkowska oraz gitarzysta basowy i lutnista Kamil Strzyżewski. Ta trójka odpowiedzialna jest finalnie za kształt artystyczny zespołu, który w grudniu 2022 roku oddaje do rąk słuchaczy, poprzedzony m.in utworem „Sol Invictus”, kolejny album zatytułowany „Dekonstrukcja historyczna I”. Tak jak na poprzednich płytach, zespół sięga w nim do przedchrześcijańskich symbolik oraz mało znanych pokładów polskich tradycji. Na podstawie jeszcze funkcjonujących w folklorze dawnych pieśni świątecznych, zespół podejmuje się trudnego zadania, próby rekonstrukcji istniejących już tylko szczątkowo dawnych mitów słowiańskich.
Nie sposób zapomnieć o sukcesach zespołu które doprowadziły go do swej rynkowej pozycji. A były to m.in. główna wygrana w rockowym konkursie „Młode Wilki”, Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja, Nagroda Publiczności na Festiwalu „Mikołajki Folkowe”, wykorzystanie muzyki zespołu w grze „Wiedźmin II”, nagrania w obrębie gier komputerowych: „Wiedźmin III”, „Word of Tanks” czy „League of Legends”, dzika karta w konkursie Eurowizji oraz dwie nominacje do „Fryderyków” i wygrana w plebiscycie Wirtualne Gęśle 2022.
Dziś Żywiołak to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów muzyki folk w Polsce. Grupa ma za sobą dziesiątki występów polskich i zagranicznych i doczekała się statusu „pioniera” folku eksperymentalnego.
 
* Somethingski Trio to nowy projekt wokalisty, kompozytora i multiinstrumentalisty Nikodema Soszyńskiego, znanego między innymi z zespołu Freeborn Brothers, z którym zagrał setki, jeśli nie tysiące koncertów w wielu miejscach w Europie i na świecie.
W 2020 roku została nagrana pierwsza płyta zatytułowana „THINGS”, która ukazała się na początku 2021 roku. W ciągu tygodnia utwór z tej płyty pod tytułem „Na Dolinach” osiągnął pierwsze miejsce na Podkarpackiej Liście Przebojów. Album składa się z dziesięciu utworów utrzymanych w bardzo zróżnicowanej stylistyce, od folku po rock, poprzez taneczne przeboje nawiązujące do lat 70-tych polskiej muzyki popularnej.
W 2022 roku wraz z nagradzaną folkową piosenkarką Darią Kosiek, Somethingski Trio nagrało i wydało album „PUSZCZA”, który bazuje na lasowiackiej muzyce ludowej jednak materiał został nagrany i zagrany w nowoczesnym stylu. Z tą płytą zespołowi udało się
zakwalifikować do renomowanego konkursu „Mikołajki Folkowe 2022”.
Początkiem 2023 roku został wydany drugi longplay zatytułowany „Howl We Are Free”, który promują dwa single: „Holy, Holy” oraz „Od Północy do Południa”. Ten drugi gościł na liście Radia Rzeszów przez kilkanaście tygodni.
Do tej pory zespół wystąpił w kilku krajach Europy, takich jak Niemcy, Belgia, Holandia, Słowacja, Francja, Luksemburg, Wielka Brytania czy Brazylia, oraz zagrał na kilku świetnych festiwalach, takich jak Muddy Roots Festival 2022, Roots in Het Park 2022,
Broken Necks Festival 2023, Jarmark Garncarski 2022, Zilleghem Folk Festival 2023, Cursus Festival 2023, Rockowisko 2023. Ponadto, zespół wystąpił w niektórych z najlepszych klubów w Europie, takich jak MEZZ Breda i Patronaat Harlem w Holandii, oraz De Kaai w Nijmegen, Holandia.
Energetyczne piosenki przeplatane humorystycznymi zapowiedziami i wolniejszymi kompozycjami zapewnią świetną zabawę podczas występów Somethingski Trio.
Zespół wystąpi w składzie:
Nikodem Soszyński – wokal, banjo, instrumenty perkusyjne
Adam Dragan – altówka, skrzypce
Krzysiek Pasieka – gitara basowa, kontrabas