Szczegóły

Data:

19/01/2024

Miejsce:

Alchemia / Kraków

O koncercie

Kirszenbaum i Daj Ognia po raz pierwszy pospołu w kazimierskiej Alchemii. Zapiłują Was smyczkami. Zaleją okowitą. Zetrą Was w proch, z którego i w który. Przynieście pochodnie. Zapalim.
KIEDY: 19 stycznia 2024 (piątek)
GDZIE: Klub Alchemia (ul. Estery 5, Kraków)
BILETY: goout.net/pl/bilety/kirszenbaum+daj-ognia/ssaw
BRAMA: 20:00
KIRSZENBAUM wraca z tournée po Japonii (karrot.pl/japan2023), nagrywa nową płytę i zagrał do tej pory ponad 160 koncertów w Polsce i za granicą, ale nadal jest jak Wyspiański na mefedronie. Nadal ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, wciąż ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Zola nadal krzyczy na klezmerów, Henry Miller nadal tańczy z Muminkami, a efektem nadal jest melancholijna intertekstualna karuzela. Kierkegaard pisał o nich: „To chyba jazz”. Wciąż nic bardziej mylnego.
TYGODNIK POWSZECHNY
„podróż do wewnątrz, do tkwiącego głęboko w żołądku jądra ciemności”
POLITYKA
„intryguje, w tekstach połączeniem erudycyjnych odniesień z purnonsensowym luzem, a w muzyce – szalonym eklektyzmem”
MARIUSZ OWCZAREK (TRÓJKA)
„wasza muzyka stwarza niesamowity, niepokojący nastrój. Udało wam się wykreować coś odrębnego”
DAJ OGNIA koncert będzie promował wydanie nowej płyty „Przednówek” (https://dajognia.bandcamp.com/album/przedn-wek)
Tułamy się między Polską a Skandynawią, grając po tancbudach, stypach i świętych gajach. Po drodze przystajemy u malowanych wrót w karczmach na zamarzniętym Bałtyku.
Gramy pod nogę i ku zadumie ludziom spod strzechy i spod azbestowej dachówki, przeplatając tradycje muzyczne Północy i Południa. Ogrywamy stare wiejskie melodie na własną anachroniczną modłę, przywołując nastroje z urojonej wioski – plebejski rejwach, echa obrzędów, wołanie o śmierć w panieństwie i tupot bosych stóp po zamarzniętej glebie.
Simon Broughton / SONGLINES
„(…) the music of Daj Ognia is earthy, rootsy and dark. They favour the bold, ritualistic and trance-like in their music”.
Tomasz Janas / POLSKIE RADIO DWÓJKA /
„Rysują swój obraz muzyki, nazwijmy ją, folkowej. Pełną garścią i świadomie sięgającej do tradycji, a zarazem bez kompleksów dopisującej do niej własne akcenty, własne pomysły brzmieniowe, aranżacyjne, a nawet kompozycyjne”.
Dani Iturriaga / CELTCAST
„They create a rural, humble, honest, dark and, at times, very funny
atmosphere. While some songs invite us to dance and celebrate, others lead us to reflection and contemplation. (…) An invitation to start a fire today with the tools of our ancestors.”