Utwory

STYPA KOMEDIANTA
Posłuchaj na:
1 Samogongon
2 Chochoł
3 Franz puKafka
4 Wolni ciutludzie
5 Czarnowidze
6 Troglodyta
7 7 minut w Tybecie
8 Staś Szczurołap
10 Émile Zola & kokakola

Posłuchaj na

„Stypa komedianta” to dwubiegunowa maszynka do mielenia folku. Debiut fonograficzny duetu Kirszenbaum ujarzmia całe zoo na wpół świadomych folkowych inspiracji, zamyka je w poetyckim pokeballu, rzuca nim o ściany dźwięku i wkłada wprost do gniazdka z shoegaze’owymi pejzażami, prowokując autentyczne, postfolkowe zwarcie.

W warstwie muzycznej, mocno eklektyczny styl albumu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, postrockowych skrzypiec i nagrywanych na bieżąco loopów. Wszystko to składa się na bezczelnie współczesną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, w której wprawne ucho, pod warstwą szepcząco-krzyczącego duetu wokalnego, wychwyci tak zróżnicowane wpływy jak późny Tom Waits, wczesny Nick Cave, Fink, Andrew Bird czy Warren Ellis.

Nieskrępowane gatunkowo, ale zamknięte w przemyślanych formach utwory kipią od intertekstualnych opowieści, w których Zola krzyczy na klezmerów, Pratchett pije z Muminkami, a Nietzsche tańczy polkę z Kafką. Efektem jest chimeryczna, melancholijna karuzela, za podsumowanie której wystarczy sześć słów: Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie.

Album ukaże się 8 marca nakładem Karrot Kommando. Współproducentem nagrania muzycznego i wydania płyty jest Radiowe Centrum Kultury Ludowej.

Rodzaj
Artysta

Data wydania

March 8, 2019

Wydawca

AKW Karrot Kommando

Numer katalogowy

KK128

Album CD