Utwory

SUNDAY PAGANS
Posłuchaj na:
1 Szczo kupawsia
2 Molodar
3 Ne se li se
4 Kto by nam padnios
5 Na Iwana Kupala
6 Tam stojala w pole drewa
7 Gusta mi magla padnala
8 Iszow brat
9 Zoriuszka
10 Oj, Boże

Posłuchaj na

Sunday Pagans

18 stycznia to data pierwszego w 2014 roku wydawnictwa, które ukaże się nakładem Karrot Kommando. Nowy sezon wydawniczy wytwórnia rozpoczyna premierą albumu zespołu Sunday Pagans. Grupa powstała w wyniku połączenia sił wokalnego tria Poghanky i Sunday Arkestra. Opierając się na tradycji wielogłosowych pieśni słowiańskich (m.in. ukraińskich, bułgarskich i rosyjskich) Sunday Pagans budują zupełnie nowe opowieści, w których prastare podania przeplatają się z nowoczesnymi aranżacjami. Zespół korzysta z oryginalnych kompozycji ludowych, jednocześnie flirtując z muzyką dub, drum’n’bass, electro, witch house, shoegaze’m czy ambient.

Sunday Pagans chętnie improwizują na scenie – dzięki temu wykonywane przez nich stare pieśni mogą pełnić rolę transowych obrzędów. Jak twierdzą członkowie zespołu: Sunday Pagans nie ustaje w poszukiwaniach nowych form wyrazu dla języka duszy zakorzenionego głęboko w podświadomości, przestrzeni dla zapomnianych rytuałów i symboli. Archetypy i symbole zawarte w tradycyjnych przekazach są zaskakująco aktualne i doskonale prezentują się w przygotowanym przez nas, nowoczesnym anturażu. Zespół składa się z muzyków znanych w środowisku trójmiejskiej alternatywy. Są to wokalistki Anna Shu Szuchiewicz (Space Sugar) i Zuza Ostrowska, klawiszowiec i saksofonista Borys Kossakowski (Towary Zastępcze, Sunday Duo, LiPaLi Akustycznie), basista Michał Goran Miegoń (Kiev Office, The Shipyard), perkusista Jacek Prościński (Bubble Chamber, Rozumu Bękart) oraz dubmaster Janek Mróz (drewnofromlas, Enchantia).

Debiutancki album „Sunday Pagans” zawiera dziesięć kompozycji ludowych, które zespół poznał dzięki działalności taki artystów jak Jacek Ozimek, Tatiana Sopiłka czy Weronika Grozdew-Kołacińska. Co ciekawe, płytę nagrano w Węsiorach, czerpiąc energię z tajemniczych kamiennych kręgów i kopców zbudowanych tam na początku naszej ery przez Gotów. Realizatorem nagrań był Jacek Stromski (ex-Apteka, ex-Kury, ex-Miłość), produkcją i miksem zajął się Borys Kossakowski, a mastering wykonał Marcin Cichy z duetu Skalpel (Ninja Tune). Okładkę zaprojektowała Anna Shu Szuchiewicz.

Album „Sunday Pagans” zapowiada singiel „Na Iwana Kupala” – teledysk promujący utwór zrealizowany został przez członków zespołu.

Płytę wydano w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.

Rodzaj
Artysta
Gatunek

Data wydania

January 18, 2014

Wydawca

AKW Karrot Kommando

Album CD

Numer katalogowy

KK62