Utwory

ZABOBON
Posłuchaj na:
1 Jarowit Jaryło
2 Koń Intro
4 Pantera
5 O Jednej Wieśniaczce
6 Zabobon

Posłuchaj na

Przed nami kolejna jubileuszowa premiera z wytwórni Karrot Kommando. Robert Delira, współzałożyciel formacji Żywiołak, przygotował maxi-singiel swojego solowego projektu – Roberto Delira & Kompany.

Płyta zatytułowana jest „Zabobon” i ukaże się 19-ego kwietnia. Będzie ją można nabyć wyłącznie na witrynie Karrot Kommando, oraz na koncertach artysty. On sam o projekcie opowiada tak:

Uwielbiam rock, metal etc, co z moją folkową naturą realizuje w Żywiołaku. Ale drugą moją naturą jest trans i zamiłowanie do mroków historii – zwłaszcza tej części Europy w której leży mój kraj. To była bezpośrednia przyczyna zrekonstruowania przez mnie „gęśli gdańskiej”, której wzorem instrumentów północno-europejskich nadałem formę smyczkową. To był strzał w dziesiątkę. Taki instrument znakomicie nadaje się do gry. Ma totalnie surowe, archaiczne brzmienie i stał się moją „fokową gitarą”. Czyli zawarłem w nim wszystko to o czym tak naprawdę marzyłem.

Trudno było ją zaadoptować do Żywiołaka – zbyt delikatne brzmienie do perkusji i ciężkiej gitary. Z kolei zbiegło się to też naturalnie z inną koncepcją nowej muzyki w Żywiołaku – nie chcemy aby ta marka kojarzona była tylko z folkiem, dlatego druga płyta ostro złamie tę zasadę. Wszystkie pozostałe pomysły jakie zostały mi z czasów „Nowej Ex-tradycji” postanowiłem zrealizować w osobnym projekcie z większą ilością detali muzyki dawnej, jakimi są w naszym przypadku brzmienia piosenek.

I znowu na drodze napotkałem ludzi, którzy okazali się być totalnie otwarci na taki własnie pomysł:

Ewa Łukasiewicz (jeszcze z czasów „ich troLe”) ze swoją świeżo zdobytą lirą korbową i naturalnymi skłonnościami kompozytorskimi.
Kasia Kapela – moje totalne podparcie merytoryczne w zakresie „zdrowego puryzmu” muzyki ludowej i jednocześnie wyśmienita skrzypaczka.
Darek Goc – piekielnie uzdolniony basista, który z pełna pokorą postanowił wykorzystać swoje gitarowe umiejętności do gry na lutni długoszyjkowej .
Tomek Waldowski – profesjonalny do bólu, rockowo-jazzowy perkusista, który nie zląkł się idei bębna ludowego i postanowił potraktować go na swój sposób i zawrzeć w nim właśnie – swoją wiedzę perkusyjną.
Zbyt wiele było „za”. Nie potrafiłem sie oprzeć… To będzie pierwsza odsłona sceny „dronpunk”, którą mam nadzieje uda mi się rozwinąć.

Rodzaj
Gatunek

Data wydania

April 19, 2010

Wydawca

AKW Karrot Kommando

Płyta CD

Numer katalogowy

KK33