Chumatskyi Shlyakh i Żywiołak we wspólnym utworze!

23 maja, 2023

Progresywna folk-metalowa grupa Chumatskyi Shlyakh (CH.SH) z Chmielnickiego prezentuje nowy singiel „Sokil”, który został nagrany wspólnie z polskim zespołem Żywiołak. Muzykom przyświecała przyjaźń między ukraińskim i polskim narodem oraz dedykują ją wszystkim, którzy stanęli w obronie Ukrainy.

Podstawą kompozycji jest starodawna pieśń ludowa „Oi na hori sokil”, której tekst opowiada o najazdach Imperium Osmańskiego na terytorium Ukrainy w XVI-XVII wieku. Dzisiaj Ukraina ponownie hartuje się w walce. Od ponad roku trwa pełnoskalowa wojna z Rosyjską Federacją, która cynicznie niszczy ukraińskie miasta i zabija tysiące niewinnych ludzi. Przerabiając jedno słowo w piosence (“Turcy” na “Orki”), nabrała ona nowego sensu.

 

W utworze muzycy połączyli liryczne i ciężkie rockowe brzmienie z folklorystycznymi etnicznymi instrumentami, takimi jak: lutnia, lira i sopiłka.

Utwór uzupełniła unikalna animacja piaskowa, którą stworzyła kierowniczka Centrum Sztuk Animacyjnych, zwyciężczyni międzynarodowych konkursów, właścicielka orderu prezydenta „Berehynia Ukrainy” Oksana Mergut. W pracy przedstawione są symboliczne obrazy, zaczerpnięte z znanych fotografii stworzonych w czasie wojny oraz oryginalne dzieła sztuki.

Okładkę singla namalował winnicki artysta Dmytro Jurczenko, z którym Chumatskyi Shlyakh od dawna współpracuje.

„Pieśń Sokil” usłyszałem ponad dziesięć lat temu od  Diany, która była naszą wokalistką. Wtedy zrobiliśmy swoją aranżację i kilka razy wykonywaliśmy utwór na festiwalach, ale nigdy nie nagraliśmy pełnej wersji utworu. Przez wszystkie te lata, od czasu do czasu, piosenka siedziała mi w głowie, ale po 24 lutego 2022 roku poczułem ją na nowo. Zamieniłem słowo „Turcy” na „Orki” (tak w naszych czasach Ukraińcy nazywają rosyjskich okupantów) i tym samym tekst stał się odzwierciedleniem naszej teraźniejszości i przeszłości.

Kiedy zaczęliśmy pracę nad stworzeniem nowej aranżacji, od razu zrozumieliśmy, że to musi być praca międzynarodowa. Pokazaliśmy wersję demo naszym polskim przyjaciołom z zespołu Żywiołak i zgodzili się oni nagrać ją z nami, a kilka zwrotek przetłumaczyli na język polski” – powiedział wokalista Serhij Strojan.

Przed premierą utworu muzycy opublikowali  teaser a capella, który stał się popularny na TikToku. Wideo, w którym wokalista Serhij Strojan śpiewa kilka zwrotek, zyskała w sieci ćwierć miliona wyświetleń i tysiące komentarzy.