Szczegóły

Data:

25/08/2023

Miejsce:

Chata Numinosum / Warszawa

O koncercie

Hajda Banda / Гайда Банда po raz pierwszy w Chacie Numinosum! Mamy ogromną przyjemność zaprosić na koncert i potańcówkę z tym wspaniałym, potężnym sześcioosobowym składem grającym muzykę z pogranicza polsko-białoruskiego! Jest to gwarancja pierwszorzędnej, szalonej tanecznej zabawy. W zależności od pogody potańcówka odbędzie się na zewnętrznym tarasie lub wewnątrz Chaty.
WSTĘP: 30 zł (płatne na miejscu gotówką)
Na imprezę można przynieść własne napoje oraz jedzenie. Na miejscu dostępna kawa i herbata.
———
Hajda Banda / Гайда Банда to białorusko-polska supergrupa wykonująca tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. Dawne polki, oberki, pieśni i piosenki
wykonane są z młodzieńczą energią oraz z artystyczną finezją zaczerpniętą z nagrań i spotkań z dawnymi mistrzami muzyki wiejskiej. W składzie zespołu słyszymy akustyczne, regionalne
instrumenty: skrzypce, basetlę, harmonię trzyrzędową, cymbały i bęben obręczowy.
“Podlaski bigband” swoje inspiracje czerpie od takich twórców jak m.in. Wiera Grygoruk, Maria Kałużna, Edmund Brożek, S. V. Malenczyk, czy Studio Folkloru Białorusinów Podlaskich ”Żemerwa”.
24 lutego 2023 nakładem Karrot Kommando ukazała się debiutancka płyta zespołu, zatytułowana “Hajda!”. Wydanie płyty wsparło ponad 120 fanów grupy w ramach zbiórki crowdfundingowej. W maju 2022 roku grupa zdobyła III miejsce, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.
Hajda Banda / Гайда Банда powstała w 2021 roku z inicjatywy skrzypaczki Darii Butskiej. Mieszkający w Warszawie, Bielsku Podlaskim, Rybniku, Krakowie i Lipsku muzycy zespołu współtworzyli uprzednio takie zespoły jak Krzikopa, R.U.T.A., Pokrzyk, Kapela Brodów i Orkiestra Taneczna Bonanza.
Skład zespołu:
Daria Butskaya – skrzypce, śpiew
Kasia Dudziak – basy, śpiew
Nika Jurczuk – skrzypce, śpiew
Mateusz Dobrowolski – bęben obręczowy
Paweł Iwan – cymbały, śpiew
Kuba Zimończyk – harmonia trzyrzędowa
Linki:
Video:
————-
Koncert dofinansowany ze środków m.st. Warszawy