„Pan zupka” – Francis Tuan prezentuje ostro przyprawiony singiel!

23 stycznia, 2023

Pan Zupka gotuje na mocnym ogniu i nie oszczędza na składnikach. W tym muzycznym garnku obok mocnych gitar znajdziemy orientalne brzmienia, elektronikę oraz sample. Prawdziwą papryczką chilli nie jest tu jednak brzmienie, ale tekst – zbiór cytatów, które autor (Polak o wietnamskich korzeniach) słyszał na temat swojego egzotycznego pochodzenia. 

Niektórzy psychologowie twierdzą, że bezmyślnie wypowiadane słowa potrafią powiedzieć o człowieku o wiele więcej niż ten chciałby zdradzić. Dlatego też zacytowane przez Francisa Tuana wypowiedzi mówią prawdopodobnie więcej o ich autorach niż o samych zainteresowanych – Azjatach. Zebrane razem i wykrzyczane z punkową energią ujawniają swój komiczny charakter. Ale czy na pewno tylko komiczny? 

Ta piosenka oczywiście nie ma nikogo pouczać – mówi wrocławski muzyk. – To przede wszystkim reportaż. Na temat wizerunku Wietnamczyków w Polsce, ale też w ogóle – różnych mniejszości. Chyba nic lepiej nie oddaje tego poczucia obcości, które czasem się pojawia, zwłaszcza przy wchodzeniu w nowe środowisko, niż te niby-troskliwe pytania („Ty chyba nie masz polskiego pochodzenia? Ale ja nic do tego nie mam!”). Zebrane razem robią naprawdę absurdalne wrażenie. A z drugiej strony: ile razy mam jeszcze tłumaczyć, że można ze mną rozmawiać po polsku? Dlatego chciałem to wykrzyczeć.

Animacja: Maria Klara Studio Produkcja, miks & mastering: Paweł Cieślak

 

„Pan zupka” to kolejny singiel zapowiadający nowy album Artysty.

Poprzednie to:
„Lody naturalne”

„Będę kiedyś młody”