Podsumowanie 2021

14 stycznia, 2022
„Mogło być gorzej” – tak można by podsumować rok 2021.
 
Zapowiadała się powtórka z 2020 roku, tymczasem świat nieco ochłonął i powróciła aktywność koncertowa. Co prawda od maja, głównie dla małych i średnich festiwali i z licznymi obostrzeniami, ale nasze zespoły w mniejszym lub większym stopniu rozjechały się po Polsce. Z podróżami zagranicznymi było gorzej – w związku z dużą niepewnością epidemiczną, większe europejskie festiwale, na których występ był często podstawą dla budowania dłuższych tras, nie odbyły się w ogóle, a loty poza Europę były bardzo ograniczone lub niemalże niemożliwe. Możliwe za to było wciąż wydawanie muzyki; i tak nakładem Karrot Kommando w 2021 roku ukazało się 6 nowych płyt.
 
Z początkiem roku ukazał się drugi album grupy Kirszenbaum „Się”, zilustrowany dwoma świetnymi klipami: „Się” i „Dj Tołstoj”.
 
 
 
 
W kwietniu wyszła Rewolucjaaa” – debiutancki album grupy Morświn. O płycie napisano sporo, niemalże wszędzie z zachwytem, a album pojawił się w większości polskich muzycznych podsumowań roku.
 
 
 
Chwilę później ukazało się „Tournee Warszawskie” – podwójny album dokumentujący siedmiodniową trasę po Warszawie Pablopavo i Ludzików w roku 2019 oraz klip koncertowy z tej trasy do utworu „PKB”.
 
 
Przypomniała o sobie również Paprika Korps. Ich ostatni studyjny album „Homemade Babylon” pojawił się na winylu, a do tego dorzucili wyjątkowy album koncertowy z Finlandii: „Juhlakonsertti Tampereella”.
 
 
 
Pio Szorstkien wydał swój trzeci album „Algorytm Pranziniego”.
 
 
 
Na koniec roku ukazał się owoc całorocznej pracy, wyprodukowany przez Karrot Kommando dla Wrocławskiego Domu Literatury album „i milczeć, i śpiewać. Z wierszy Tadeusza Różewicza”. Płytę promowały single autorstwa Edyty Bartosiewicz i Wojciecha Waglewskiego.
 
 
 
Pracowity jak zawsze Żywiołak kontynuował pracę nad nowym albumem, którym podzielimy się z Wami już wkrótce. Dla naszej heavy folkowej załogi był to również bardzo „klipowy rok”. Fani zespołu mogli cieszyć się premierami animowanych obrazów „Morski król”, „Syreny” i „Christiana mare” czy szalonym video do utworu „Dziady”, w którym pojawiła się również Paulina Baddie Kut.
 
 
 
Roberto Delira podzielił się ze swoimi fanami klipem do utworu „Strachy” pochodzącego z albumu „Kontinuum”.
 
 
 
W 2021 roku aż dwa Fryderyki powędrowały do artystów z Karrot Kommando. Jeden dla Świetlików za „Wake me up before you fuck me”, a drugi dla Kapeli ze Wsi Warszawa za album „Uwodzenie”.
 
„Uwodzenie” zdobyło jeszcze tytuł Folkowego Fonogramu Roku i Wirtualne Gęśle, a za granicą osiągnęło pierwszą pozycję na dwóch najważniejszych listach world music: europejskiej World Music Charts Europe i międzynarodowej Transglobal World Music Chart.
 
Kapela rozjechała się po Polsce, grając koncerty promujące „Uwodzenie”, w tym mazowiecką trasę „Kapela na Szlaku”, realizowaną przy wsparciu Mazowieckiego Szlaku Tradycji. Za granicą dotarła do Wilna oraz wyprzedała koncert w filharmonii w Dortmundzie.
 
W lipcu i sierpniu 2021 roku zorganizowaliśmy cykl koncertów „Karrot Białoprądnicki” – co tydzień, na terenie Dworku Białoprądnickiego w Krakowie występował karrotowy artysta. Było sporo radości i mamy nadzieję, że to nie po raz ostatni gościliśmy w Dworku.
 
Nasi niemieccy przyjaciele z Yellow Umbrella zagrali krótką trasę po Polsce, grając m.in. rewelacyjny koncert na festiwalu w Ostródzie. Na tymże zagrał też niezwykły skład z licznymi karrotowymi artystami, którzy w ramach projektu Aswad Experience towarzyszyli na scenie liderowi legendarnej brytyjskiej grupy Aswad – Brinsleyowi Forde.
 
Kilka niezapomnianych koncertów zagrał tego lata Mitch&Mitch, część w składzie klasycznym, część w ramach projektu “Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico”.
 
Rzutem na taśmę i pomimo rozlicznych utrudnień covidowych udało nam się zagrać drugą edycję Tournee Warszawskiego Pablopavo i Ludzików. Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy cykl imprez już bez przeszkód zagości na stałe jesienią w Warszawie.
 
Pod koniec roku znaleźliśmy się w zestawieniu najlepszych 20 wytwórni niezależnych na świecie – „20 Top Labels of the Year” oraz uczestniczyliśmy w misji handlowej do Islandii, zorganizowanej przez Music Export Poland.
 
Nasza kawiarnia na warszawskiej Ochocie “Karrot. Kawa i Kultura” po długiej pandemicznej przerwie powróciła do życia. Wkrótce planujemy wyciszenie sali głównej i powrót do koncertowania. Póki co zapraszamy na spotkania, warsztaty oraz do bezpośredniego zakupu płyt!
 
Mamy cały szereg planów na 2022. Już za chwilę światło dzienne ujrzy nowy album Immanuela. Na 30.03 nowy album zapowiada Pablopavo i Ludziki.
 
Potem będzie DOM. Zupełnie nowy zespół, którego pomysł narodził się wraz ze spektaklem teatralanym “DOM” autorstwa Aleksandry Cieślak. Muzykę stworzył Bartosz Weber (znany m.in. z Baaby i Mitch&Mitch) wraz z szacownymi gośćmi. Kreatywnie twór ten wspierają m.in. Gaba Kulka, Maniucha Bikont, Joanna Halszka Sokołowska. Wśród muzyków na płycie zagrali Miłosz Pękala, Piotr Domagalski i Aleksander Orłowski.
 
Będzie nowy Żywiołak i miejmy nadzieję w końcu długo oczekiwany nowy album Vavamuffin
 
Będą winylowe premiery – płyty z utworami Różewicza oraz ostatniego albumu Kapeli ze Wsi Warszawa “Uwodzenie”.
 
Dziękujemy, że byliście z nami w 2021. Mamy nadzieję, że będziecie z nami w 2022!
 
Załoga Karrot Kommando.